Projekt Osiedla Słonecznego jest wyjątkowy w skali kraju. Wszystkie domy oferują kompleksowe rozwiązania OZE. Osiedle Słoneczne powstaje dla osób ceniących sobie zdrowy tryb życia, ekologiczne rozwiązania i chcących płacić możliwie niskie rachunki za prąd. Priorytetem – budowa domów Zeroenergetycznych

Słoneczne domy

Na terenie Osiedla Słonecznego budowane są domy wolnostojące, domy typu bliźniak oraz domy w zabudowie szeregowej. Ich powierzchnia oscyluje w granicach od 116 do 183 m². Każdy z nich ma przeznaczone miejsce na przydomowy ogródek. Na Osiedlu Słonecznym priorytetem jest budowa domów Zeroenergetycznych, oferujących kompleksowe rozwiązania OZE.

Wizualizacja domu typu bliźniak, źródło: osiedlesloneczne.pl

Na osiedlu zostanie wybudowanych ponad 100 domów. Każdy z nich będzie wyposażony w rekuperację, pompę ciepła i klimatyzację oraz system „inteligentnego domu”. Dachy mają zostać ocieplone wełną mineralną 2x20cm, płyta fundamentowa styropianem grafitowym o grubości 20 cm, a ściany zewnętrzne o grubości 25 cm. W standardzie domów mają być trzyszybowe okna z kontraktorami i automatycznie sterowanymi roletami zewnętrznymi. Każdy dom otrzyma protokół z wykonanego testu szczelności domu.

Test szczelności n50 w budynku pasywnym musi wynosić poniżej 0,6. Nowo powstające domy mają osiągać jeszcze lepsze wyniki. Badanie wykonane metodą ciśnieniową blower door, wykonane w domu wzorcowym dało wynik n50 ≤ 0,37 1/h.

Dom wzorcowy

W lutym 2019 na Osiedlu Słonecznym został otwarty Dom Wzorcowy. W marcu 2019 roku w domu została uruchomiona fotowoltaika, a w kwietniu ruszyły Drzwi Otwarte wraz z możliwością zwiedzenia domu. W czerwcu ruszył pierwszy etap budowy całego osiedla.

Dom wzorcowy na Osiedlu Słonecznym, źródło: osiedlesloneczne.pl

Podczas PLGBC Green Building Symposium dom uzyskał wyróżnienie w kategorii najlepszych zrealizowanych budynków ekologicznych bez certyfikatu/precertyfikowanych. W konkursie wzięły udział inwestycje oddane do użytku lub zaprojektowane w okresie 09.2016-09.2018.

Aktualny etap prac

W czerwcu Osiedle Słoneczne poinformowało na swoim Facebooku o rozpoczęciu pierwszego etapu budowy osiedla. Aktualnie ukończony został etap murowania ścian konstrukcyjnych parteru.

Efekty przedstawiamy na zdjęciach:

Aktualny etap prac, źródło: facebook.com/OsiedleSlonecznewZoledowie

Osiedle Słoneczne to pierwsze w Polsce osiedle, które będzie się składać z samych domów zeroenergetycznych. Prace na budowie już trwają, a nowe domy powstają!

Jak mówił Tomasz Konieczyński, przedstawiciel inwestora w październiku zeszłego roku
“Dziś nikt o nich nie mówi, jutro wszyscy będą o nich marzyć, a za 5 lat inne nie będą się sprzedawać.”

O domach pasywnych i zeroenergetycznych mówi się coraz częściej. Ostatnio powstała nawet kampania Dom Bez Rachunków, promująca budowę budynków jednorodzinnych o wysokim standardzie energetycznym. Do jej śledzenia serdecznie zapraszamy na STRONIE i na FACEBOOKU.

Źródło: Osiedle Słoneczne w Żołędowie

Redakcja GLOBEnergia