Emisja hałasu z pomp ciepła

Emisja dźwięku przez pompy ciepła może być powiązana z ich komponentami, jak sprężarka, wentylatory, pompy obiegowe, itp. W niektórych przypadkach taki dźwięk może stanowić problem dla użytkowników. Właśnie dlatego akustyka staje się coraz większym przedmiotem zainteresowania branży pomp ciepła.

Hałas emitowany przez pompę ciepła nie może mieć nieograniczonych wartości. Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku mówi bardzo wyraźnie o maksymalnych poziomach hałasu na granicy posesji w podziale na różne obszary. Rozporządzenie wyróżnia obszar zabudowy jednorodzinnej i dodatkowo podział na okres dzienny i nocny. Na granicy posesji, w zabudowie jednorodzinnej maksymalny poziom hałasu w ciągu dnia nie może być wyższy niż 50 dB(A), natomiast w nocy nie wyższy niż 40 dB(A).

Kilka słów o osłonach

Kilka dni temu, do naszej redakcji dotarła oferta jednego z producentów osłon dla jednostek zewnętrznych pomp ciepła. Według oferty, taka osłona zapewnia skuteczną ochronę urządzenia przed warunkami atmosferycznymi, odporność na promieniowanie UV oraz klasę ogniową B1. Jej wykorzystanie pozwala na redukcję hałasu nawet o 15 dB(A). Konstrukcja osłony jest lekka, modułowa i pozwala serwisantowi na łatwy dostęp do urządzenia. Producent zapewnia o zachowanym przepływie powietrza. Osłonę można stosować do każdej jednostki z bocznym wydmuchem powietrza. Jej koszt w zależności od wielkości i wagi waha się od 7500 zł brutto to 9 500 zł brutto.

Czy obudowa jednostki zewnętrznej jest potrzebna i bezpieczna? W jaki sposób zamontować pompę ciepła, aby ograniczyć z niej hałas? Czy stosowanie osłon jest popularnym rozwiązaniem? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy Roberta Kałużnego – Team Leadera of A2W Team w firmie Panasonic.

Redakcja: Czy da się zamontować pompę ciepła tak, aby ograniczyć z niej hałas?

Robert Kałużny: Pompę ciepła powinno się zamontować w takim miejscu, żeby nie przeszkadzała ani użytkownikom, ani sąsiadom. Nawet jeżeli urządzenie musi znajdować się blisko granicy działki, to można znacznie ograniczyć jego uciążliwość, zmieniając kierunkową dźwięku. Można to zrobić zmieniając usytuowanie pompy ciepła i zamiast równolegle, zamontować ją prostopadle do ściany.

Redakcja: Czy warto stosować osłony zewnętrzne, aby ograniczyć hałas z urządzenia?

Robert Kałużny: Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba się zastanowić czy osłona nie ogranicza przepływu powietrza. Jeżeli przepływ powietrza nie jest ograniczony, czyli pole powierzchni, przez które przepływa powietrze nie jest zakłócone względem normalnych wymagań, to taka obudowa jest bezpieczna dla jednostki zewnętrznej. Jeżeli jednak zastosowanie takiej osłony miałoby efekt w postaci zmniejszenia wydajności urządzenia, to zdecydowanie nie warto jej montować. W innym wypadku nie widzę przeszkód.

Redakcja: Czy stosowanie osłon zewnętrznych jest popularne?

Robert Kałużny: Osobiście nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby w którymś kraju takie rozwiązanie stało się popularne. W ofercie firmy Panasonic mieliśmy w przeszłości rozwiązanie w postaci dodatkowej obudowy magnetycznej, która wyciszała urządzenie. Z Polski to rozwiązanie zostało jednak wycofane, gdyż nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wydaje mi się, że obecnie osłony zewnętrzne są bardziej kwestią dekoracji niż samego wyciszenia.

Redakcja: Czy hałas z pompy ciepła można ograniczyć w inny sposób niż stosując zewnętrzną obudowę?

Robert Kałużny: Hałas z pompy ciepła można ograniczyć na kilka sposobów. Przykładowo, w pompie ciepła Panasonic T-Cap Supercichej, poziom hałasu mógł zostać obniżony o około 10 dB w źródle dzięki temu, że sprężarka została zabudowana w specjalnej skrzyni. W przeszłości, w pompach ciepła Panasonic stosowaliśmy również dodatkowe elementy wygłuszające, które można było zamontować na sprężarce. On wyciszał urządzenie od 3 do 5 dB. W niektórych krajach rynek wymusił, aby jednostki zewnętrzne pomp ciepła były montowane wewnątrz budynku i za pomocą szerokich kanałów pobierały i wyrzucały powietrze na zewnątrz, co również ogranicza hałas na granicy działki. W standardowych rozwiązaniach hałas można ograniczyć stosując automatykę. Zwykle wiąże się to jednak z większym poborem energii elektrycznej.Wyciszanie jednostek zewnętrznych to ogólny i zauważalny trend, dlatego moim zdaniem urządzenia będą fabrycznie coraz cichsze.

Zapraszamy na Webinarową Środę!

Już 17.03.2021 r. zapraszamy na piąty webinar z cyklu Webinarowa Środa, którego tematem będzie grzałka w pompie ciepła. Spotkanie poprowadzi Stanisław Glodny, Area Sales Manager A2W, Panasonic. Wydarzenie jest bezpłatne. Zapraszamy!

  • DATA: 17 marca 2021
    GODZINA 11:00-11:45 (11:00 – prelekcja, 11:30 – sesja Q&A)
    PROWADZĄCY: Stanisław Glodny, Area Sales Manager A2W, Panasonic
    TEMAT: Grzałka w pompie ciepła. Czy grzałka to wampir energetyczny, czy niezbędny element?
    FORMULARZ REJESTRACYJNY: http://bit.ly/webinarowa-sroda-odc-5

 

 

Redakcja GLOBEnergia