Z drugiej edycji raportu wynika (badanie ankietowe przeprowadzone w sierpniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 499 osób), że średni koszt instalacji poniesiony przez ankietowanych inwestorów wynosił 29 tys. złotych. Autorzy badań zauważają, że kwota ta mieści się w zakresie wskazanym przez wykonawców ankietowanych przez portal na początku tego roku (32-39 tys. zł), z zaznaczeniem, że należy do niej doliczyć jeszcze środki pochodzące z dotacji. Na większe koszty ponoszone przez inwestorów wpłynęła ograniczona ilość przestrzeni, zacienienie, niekorzystny kierunek dachu, jego nachylenie oraz rodzaj pokrycia.

Oszczędności widoczne już pierwszym roku funkcjonowania

Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną przynosi stosunkowo szybko odczuwalne oszczędności, co jest powszechne znane i wiadome. 70 proc. ankietowanych osób przyznało, że zauważa już pierwsze zyski wynikające z produkowania ekologicznej energii. W przypadku blisko połowy z nich (47 proc.) było to do 200 zł miesięcznie, 44 proc. oszczędzało między 200 a 400 zł, a w opinii 9 proc. badanych w kieszeni zostaje nawet więcej.

– Montaż paneli fotowoltaicznych na domu jednorodzinnym to znaczący jednorazowy wydatek. Mimo to coraz więcej Polaków decyduje się na taką inwestycję, licząc, że nie tylko zwróci się ona w ciągu kilku lat, ale także będzie stanowiła dla nich zabezpieczenie przed nieprzewidywalnymi wzrostami cen energii w przyszłości – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Kluczowe instrumenty wsparcia

Mimo wymaganych na początku dużego nakładu inwestycyjnego, dla 74 proc. inwestorów instalacja fotowoltaiczna to krok w stronę oszczędności. Żaden powód nie był wskazywany przez respondentów częściej. Sporym odciążeniem dla portfeli Polaków są do uruchamiane przez państwo programy, takiej jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze. W ciągu ostatniego roku aż 74 proc. z nich skorzystało z którejś z dostępnych form dotacji, natomiast 77 proc. badanych odliczyło zakup paneli od podatku. Co ciekawe, o 5 proc. (z 15 proc. do 20 proc.) wzrósł odsetek osób, które wskazały pozyskanie dofinansowania jako jedną z największych trudności w całym procesie inwestycyjnym.

Źródło: Oferteo.pl/Interia.pl

Redakcja GLOBEnergia