Oszczędzanie energii to dla Polaków poważna sprawa! Są badania

Oszczędzanie energii elektrycznej to ważka kwestia nie tylko z perspektywy ekonomicznej, ale również środowiskowej. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, coraz większa świadomość społeczna skłania obywateli do podejmowania działań mających na celu redukcję jej zużycia. W obliczu wzrastających kosztów energii i rosnących wyzwań związanych z globalnym ociepleniem, Polacy stają się coraz bardziej zainteresowani sposobami na efektywne oszczędzanie w swoich gospodarstwach domowych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Regularnie przeprowadzane badania przez Polski Komitet Energii Elektrycznej koncentrują się na ocenie wiedzy Polaków dotyczącej świadomości związanej ze zużyciem energii elektrycznej oraz metodami ograniczania wydatków w tym obszarze. W celu zebrania informacji na ten temat, Agencja YOTTA przeprowadziła badanie na zlecenie Komitetu, skupiające się na oszczędzaniu energii elektrycznej przez Polaków. Wyniki tych badań wyraźnie pokazują, że praktycznie każdy Polak przykłada wagę do oszczędzania energii elektrycznej. Świadomość społeczna w zakresie sposobów na ograniczenie zużycia energii jest na bardzo wysokim poziomie. Aż 4 na 5 respondentów deklaruje, że oszczędzanie energii przekłada się na oszczędności finansowe.

Jak wyglądają wyniki?

W okresie od 18 do 22 maja 2023 roku, odbyła się kolejna edycja badania przeprowadzonego przez YOTTA, którego wyniki są napawające optymizmem. Aż 96% odpowiadających zadeklarowało, że zdecydowanie (56%) lub raczej (40%) zwraca uwagę na kwestie związane z oszczędzaniem energii elektrycznej. Co więcej, aż 92% z badanych jako przykład takich działań wskazało gaszenie niepotrzebnie włączonego oświetlenia. Szczególnie ważne jest to, że niemal co piąta osoba przepytana rozpoczęła oszczędzanie energii w ciągu ostatniego roku.

Graficzne przedstawienie skłonności Polaków do rozsądnego gospodarowania energią elektryczną
Źródło: PKEE

Co jest powodem oszczędzania?

Najważniejszym motywem dla Polaków, którzy podejmują działania mające na celu oszczędzanie energii elektrycznej, są kwestie finansowe. Aż 82% respondentów wskazało to jako główny powód podejmowanych przez nich działań. Do oszczędzania motywują też limity cen energii. Po ich przekroczeniu cena energii wzrasta z poziomu zamrożonego w ubiegłym roku + VAT, do 693 zł/MWh netto + VAT + koszty dystrybucji, co łącznie daje ponad 1 zł/kWh energii. Dzięki temu zamrożeniu cen na poziomie z poprzedniego roku (dla limitu zużycia od 2 do 3 tysięcy kilowatogodzin), w połączeniu ze świadomością możliwości płacenia mniej za prąd, wzrasta skoncentrowanie na oszczędzaniu. Według KEE, dzięki temu rozwiązaniu gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić w tym roku od 2 do 3 tysięcy złotych.

10% robi znaczącą różnicę

Aby jeszcze bardziej odczuć efekty działania Tarczy Solidarnościowej, wystarczy ograniczyć zużycie energii elektrycznej o zaledwie 10%. Osoby oszczędne zostaną nagrodzone dodatkowym bonusem w postaci 10% zniżki na całoroczny rachunek za prąd. Taka opcja będzie dostępna dla wielu odbiorców, zwłaszcza, że według najnowszych badań aż 31% Polaków uważa, że obecnie zużywają mniej prądu niż 5 lat temu. Istnieją proste sposoby na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Wystarczy często dokonywać wyboru urządzeń o odpowiedniej klasie energetycznej lub wprowadzić niewielkie zmiany w sposobie korzystania z urządzeń zużywających prąd. 

Źródło: PKEE

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia