Otwarto fabrykę ładowarek do pojazdów elektrycznych – ma produkować 5 tys. sztuk rocznie
12 września 2022 r. w Pszczynie otwarto Centrum Elektromobilności. Nowy zakład produkcyjny będzie produkował 1000 stacji ładowania pojazdów elektrycznych rocznie. Docelowo liczba produkowanych stacji ładowania wzrośnie do 5 tys. w skali roku. To imponująca wydajność produkcji - obecnie w Polsce funkcjonuje 2293 stacji ładowania (wg. danych z końca lipca 2022 r.) Zakład produkcyjny należy do spółki ZPUE S.A.

Podziel się
Pszczyna wyróżnia się doskonałą lokalizacją pod względem logistyki krajowej i międzynarodowej. To właśnie tam spółka ZPUE S.A. otworzyła Centrum Elektromobilności, w którym będzie produkowała systemy magazynowania energii i stacje ładowania do pojazdów elektrycznych. Firma z centralą we Włoszczowej zapowiada, że to dopiero pierwszy z trzech etapów rozbudowy tego zakładu produkcyjnego.
Centrum Elektromobilności w Pszczynie - ZPUE S.A.
W nowym zakładzie produkcyjnym będą powstawać szybkie ładowarki samochodowe typu EV-C. Są to urządzenia oferujące moc ładowania od 50 kW do 150 kW.

Źródło: GLOBENERGIA
Podczas otwarcia Centrum Elektromobilności, Prezes ZPUE S.A. Michał Wypychewicz podkreślał, że Unia Europejska podjęła decyzję, aby w trzeciej dekadzie tego wieku odejść od aut spalinowych. Prezes spółki zaznaczył, że pojazdy elektryczne mają przewagę w kontekście komercjalizacji nad technologiami wodorowymi. Jego zdaniem technologie wodorowe nie są gotowe do komercjalizacji na szeroką skalę.
Zobaczmy, co niesie zmiana silników na elektryczne – dzisiaj średniej klasy pojazd elektryczny jest w stanie wyprzedzić Ferrari w wyścigu od zera do stu kilometrów na godzinę. Ale to także wartości ekologiczne. Nie wydobędziemy się z kryzysu paliw kopalnych, jeśli nie podniesiemy poprzeczki naszego funkcjonowania w otoczeniu.
Michał Wypychewicz - Prezes ZPUE S.A.
W Pszczynie będą produkowane stacje ładowania od 50 do 150 kW. Do użycia są też wdrażane stacje o wiele mocniejsze, tzw. HUB-y ładowania, które dysponują setkami kilowatów, razem ze stacjami transformatorowymi produkcji tej firmy. Powstają one w centrali we Włoszczowie.

Źródło: GLOBENERGIA
Czy będą też ładowarki o wyższej mocy?
Prezes ZPUE S.A. zaznaczył, że spółka ma ogromne doświadczenie, jeżeli chodzi o rozwój inżynierii produktów dostarczanych na rynek.
Dzisiaj za nami stoi 3 tys. pracowników i setki inżynierów. Dostawa dużych mocy stacji ładowania to jest jedno z wyzwań, na które bardzo się cieszymy.
Michał Wypychewicz - Prezes ZPUE S.A. dla Redakcji GLOBENERGIA
Michał Wypychewicz zaznaczył, że spółka ma wszystkie argumenty do tego, by dostarczać bardzo duże ilości tzw. hubów, czyli urządzeń, które są w stanie realizować ładowanie dla kilkunastu pojazdów jednocześnie o mocach przekraczających 1 MW.
To tylko I etap rozwoju zakładu ZPUE S.A.
Spółka w pierwszym etapie planuje dojść do produkcji 1000 stacji ładowania rocznie. W drugim etapie, zakład produkcyjny ma osiągnąć zdolność produkcyjną wynoszącą do 5 tys. stacji ładowania rocznie.
Jako ZPUE w dalszym ciągu bardzo mocno rozwijamy infrastrukturę w naszej centrali, która ma miejsce we Włoszczowie. Tam też produkujemy dzisiaj stacje transformatorowe - łącznie 4 tys. stacji transformatorowych rocznie.
Michał Wypychewicz - Prezes ZPUE S.A. dla Redakcji GLOBENERGIA
We Włoszczowej ZPUE będzie rozwijać technologie także stację ładowania zintegrowane z systemami magazynowania energii.
My to nazywamy SPS, jest to Smart Power Station, czyli urządzenie, które integruje ze sobą stację ładowania, magazyn energii i OZE wraz z naszym oprogramowaniem SPS SOFT, który zarządza całą tą strukturą.
Michał Wypychewicz - Prezes ZPUE S.A. dla Redakcji GLOBENERGIA

Źródło: GLOBENERGIA
Przerwy w łańcuchu dostaw
Prezesa Michała Wypychewicza zapytaliśmy także jak spółka ZPUE S.A. radzi sobie w obliczu zakłóceń w łańcuchach dostaw. Prezes zaznaczył, że w przypadku core biznesu, czyli rozdzielnic średnich napięć, stacji transformatorowych oraz rozdzielnic niskich napięć spółka sprostała wymaganiom.
Natomiast jeśli chodzi o produkcję stacji ładowania - w grę wchodzą sterowniki, oprogramowanie, elektronika - i tu faktycznie kluczem jest mądre planowanie i umiejętne przewidywanie ilości wyprodukowanych jednostek i odpowiednio wyprzedzające zamówienia.
Michał Wypychewicz - Prezes ZPUE S.A. dla Redakcji GLOBENERGIA
Na pewno jest to ogromne wyzwanie - podsumował Michał Wypychewicz - Prezes ZPUE S.A.
Źródło: ZPUE S.A. PSPA
Zdjęcie główne: GLOBENERGIA