Otwarto kolejne okienka w ramach ścieżki bankowej w programie Czyste Powietrze

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

dofinansowanie

Mowa o Credit Agricole, który w swoich okienkach zaczął oferować kredyty na wymianę ogrzewania i termomodernizację domów jednorodzinnych i mieszkań, z dotacją w programie Czyste Powietrze. Klienci mogą liczyć nawet na 120 tys. zł kredytu i dofinansowanie w wysokości 37 tys. zł – informuje NFOŚiGW. Ta opcja pozwoli pokryć koszty wymiany starych źródeł ciepła na bardziej efektywne oraz termomodernizacji budynków. Inwestycja może obejmować między innymi pompę ciepła czy panele fotowoltaiczne. Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

NFOŚIGW informuje, że w Credit Agricole klienci mogą skorzystać z dwóch rodzajów kredytów w ramach programu. Pierwszy z nich stanowi kredyt gotówkowy Czyste Powietrze, który jest dostępny w placówkach Credit Agricole. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego to 100 tys. zł, spłatę można rozłożyć nawet na 108 rat, a RRSO wynosi 7,39 proc. Drugi to kredyt ratalny Czyste Powietrze, który oferują wybrani partnerzy biznesowi banku. Klient może ubiegać się o kwotę 120 tys. zł i rozłożyć go na maksymalnie 120 rat. RRSO kredytu ratalnego wynosi 6,92 proc

- Nie mieliśmy więc żadnych wątpliwości, że warto przyłączyć się do programu Czyste Powietrze i walczyć również z problemem smogu – podkreśla Piotr Kwiatkowski, prezes zarządu banku Credit Agricole.

Beneficjenci programu Czyste Powietrze mają dostęp do placówek w całym kraju

Osoby zainteresowane kredytem z dotacją mają dostęp do placówek bankowych oraz partnerów banku oferujących kredyty ratalne w całym kraju. W oddziałach przeszkoleni pracownicy pomogą w złożeniu wniosku o kredyt z dotacją na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu. To oznacza, że wnioskodawca załatwi wszystko w jednym „okienku”, ponieważ reprezentant banku – po wyrażeniu zgody przez wnioskodawcę – prześle za niego wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dzięki temu klienci mają ułatwiony dostęp do kredytów z dotacją, a złożenie wniosku nie powinno sprawić im trudności.

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że Credit Agricole jest już kolejnym bankiem w programie Czyste Powietrze. Kolejna instytucja finansowa będąca partnerem programu oferuje nowe kanały dystrybucji informacji o programie i dostępnych dotacjach na wymianę tzw. kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych.

- Mam nadzieję, że wraz z poszerzającą się listą partnerów Czystego Powietrza będzie przybywało świadomych Polaków zdecydowanych na ekologiczne rozwiązania, których efekty odczują przyszłe pokolenia – powiedział Mirowski.

Ścieżka bankowa

6 lipca 2021 roku ruszyła ścieżka bankowa w programie Czyste Powietrze, czyli nabór wniosków o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska były pierwszymi bankami, które rozpoczęły akcję kredytową. Pożyczki wyniosą w sumie do 100 tys. zł. W latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków do 1,5 mld zł, w ramach których przekazywać będą do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem. Co ciekawe, ścieżka bankowa przewiduje też możliwość objęcia kredytów gwarancjami z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, którym dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki tym gwarancjom banki kredytujące mogą zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.

Według informacji NFOŚIGW, na dzień 15 października, w programie Czyste Powietrze złożono ponad 335 tys. wniosków na łączną sumę dofinansowania sięgającą 5,7 mld zł. Padł też rekord dotyczący liczby wniosków złożonych w dniach od 9 do 15 października – wpłynęło ich dokładnie 5060. Od początku programu wypłacono ponad 2 mld zł środków dofinansowania, całkowity budżet programu wynosi 103 mld zł.

Źródło: NFOŚiGW, własne 

Zobacz również