Niemiecka elektrownia wiatrowa na morzu DanTysk została oficjalnie otwarta. 

Całkowita moc zainstalowana wynosi 288 MW. Elektrownia znajduje się na Morzu Północnym, około 70 km na zachód od wyspy Sylt. W grudniu 2014 farma wiatrowa oddała już pierwsze kilowatogodziny do niemieckiej sieci energetycznej. Spodziewana produkcja energii elektrycznej w ciągu roku to  1,3 TWh. 
 
Morska farma wiatrowa DanTysk, zbudowana jest z 80 turbin wiatrowych firmy Siemens o mocy 3,6 MW każda i średnicy wirnika 120 m. Posadowione są  na głębokości pomiędzy 21 i 32 metrów. Dodatkowo, firma dostarczyła połączenia SylWin1 z siecią elektroenergetyczną i zadba o utrzymanie farmy w ciągu najbliższych pięciu lat. 
SylWin1 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej, w podstacji w miejscowości Büttel w Szlezwik-Holsztyn. Połączenie to wykonano 205-kilometrowym kablem, którego 160 km zanurzonych jest w Morzu Północnym, a 45 km to część naziemna. 
 
Podłączenie do sieci farmy wiatrowej DanTysk jest kluczem do tego, by zielona energia produkowana na Morzu Północnym była wprowadzona do niemieckiej sieci energetycznej. Za przyłączenie farmy do sieci energetycznej był odpowiedzialny operator systemu przesyłowego odpowiedzialny za region Morza Północnego, Tennet.  

Czytaj również: 202 MW na morzu! Powstaje dużafarma wiatrowa! – TUTAJ

Razem z farmą wiatrową DanTys, zainstalowana moc wszystkich elektrowni wiatrowych Siemens na wodach niemieckich to teraz 1 GW. Ogólnie rzecz biorąc, jest to rozłożone na osiem projektów. W sumie na wodach niemieckich zainstalowanych jest już 300 turbin firmy Siemens. 
 
Źródło: sunwindenergy.com
www.dantysk.com