Czym jest Oxford PV

Oxford PV został założony w 2010 roku jako rozszerzenie Uniwersytetu Oxford w Anglii. Ma na koncie opracowanie tandemowego ogniwa słonecznego. Ogniwo zbudowane jest z perowskitu, który jako dolne ogniwa wykorzystuje krzem krystaliczny. Wynalazek osiąga certyfikowaną efektywność na poziomie 28%. To dane z 2018r.

Urządzenia tandemowe są bardziej efektywnie, gdyż wykorzystują niebieską część widma słonecznego o wyższej energii, zwiększając teoretyczny limit wydajności nawet do 43% w porównaniu do 29% w przypadku tradycyjnych ogniw słonecznych na bazie krzemu.

Współpraca Oxford PV z innymi firmami

Fundusze na inwestycją pozyskano m. in. od wiodącego producenta urządzeń PV, Meyer Burger. We współpracę nad projektem włączyli się również inni
inwestorzy, w tym Legal & General.

Dyrektor generalny Oxford PV, powiedział że sukces grupy finansowania i jakość nowych inwestorów, którzy zostali przyciągnięci, potwierdza komercyjną gotowość technologii. Oxford PV posiada teraz środki, aby przejść do produkcji i przyspieszyć wprowadzenie nowych produktów na rynek.

Nowa linia produkcyjna

Linia produkcyjna, która jest budowana w Brandenburdu w Niemczech, będzie pierwszą na świecie linią do produkcji ogniw słonecznych z wykorzystaniem perowskitu i krzemu. To znaczący moment dla Oxford PV jak i dla technologii fotowoltaicznej perowskitowej.

Produkcja powinna rozpocząć się końcem 2020 roku.

Jak będzie wyglądała produkcja?

Perowskitowe ogniwa słoneczne są postrzegane w przemyśle solarnym jako następna generacja technologii ogniw słonecznych umożliwiająca obniżenie kosztów energii słonecznej do niespotykanego dotąd poziomu. Aby przyspieszyć uprzemysłowienie tej obiecującej technologii, Meyer Burger i Oxford PV zgodzili się połączyć wiodącą technologię Meyer Burger-HJT i SmartWire z technologią ogniw słonecznych perowskitu Oxford PV.

Początkowym celem jest osiągnięcie 27% wydajności ogniw słonecznych. Meyer Burger zajmie się opracowaniem sprzętu do industrializacji masowej produkcji odpowiednich warstw perowskitu, które będą osadzane w dolnych częściach hetero złączowych ogniw.

Redakcja GLOBEnergia