Wciąż brakuje nam około dwóch punktów procentowych do osiągnięcia celu zawartego w Pakiecie energetyczno-klimatycznym. Jest szansa, że nie zdążymy z wypełnieniem go, mimo podejmowanych działań. Jak przyznaje Emilewicz, udział OZE w produkcji energii w Polsce jest szacowany na około 13 procent.

15 proc. będzie bardzo trudno osiągnąć, choć dobiegamy do poziomu 1 GW to oznacza, że w tym roku Polska może stanąć na czwartym miejscu jeśli chodzi o dynamikę wzrostu instalacji fotowoltaicznych w Europie. Ale zbliżamy się wyraźne do tego celu OZE. Nawet jeżeli nie osiągniemy pełnych 15 proc., ułatwi to nam dialog z Komisją Europejską w zakresie opłaty jaką będziemy musieli wnosić z tytułu niedopełnienia tego celu.– powiedziała minister Jadwiga Emilewicz

Rozwój energetyki prosumenckiej jest jedynym sposobem na osiągnięcie w 2020 r. zadeklarowanego przez Polskę poziomu 15 proc. udziału OZE w ogólnej produkcji energii elektrycznej. Podejmowane działania, takie jak zniesienie podatku dochodowego dla Programu Mój prąd, czy ujednolicenie VATu dla instalacji fotowoltaicznych, zdecydowanie wspierają te cele.

W środę Sejm przegłosował ujednolicenie stawek VAT dla domowych instalacji fotowoltaicznych.

Nie ważne czy zainstaluję ją na dachu, w ogrodzie, na dachu stodoły, garażu, obory czy na polu przy domu, to jeżeli jest to funkcjonalnie związane z moim domem to będę płacił 8 proc. stawkę VAT-u a nie 23 proc. jak to jest w tej chwili (do tej pory instalacje dachowe objęte były 8 proc. stawką, pozostałe 23 proc – powiedział Piotr Woźny dla Polskiej Agencji Prasowej

Woźny dodał również, że dotacje do instalacji fotowoltaicznych pochodzące z programu „Mój Prąd” zostaną zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czyli dotacja to będzie efektywne 5 tys. zł, a nie 4,1 tys. zł– powiedział prezes NFOŚiGW

Więcej informacji o ujednoliceniu VATu znajdziesz TUTAJ


 Przygotuj się na zmiany ! Dołącz do uczestników II Kongresu Trendy Energetyczne!

Weź udział w dyskusji o MEGATRENDACH w energetyce w Polsce!Plany na kolejne zmiany

W planach ministerstwa są kolejne zmiany w prawie, m.in. w ustawie o OZE, które mają ułatwić rozwój energetyki prosumenckiej.Wśród proponowanych rozwiązań jest m.in. wprowadzenie w życie koncepcji tzw. „wirtualnego prosumenta” czyli umożliwienie np. spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym produkcję energii w modelu prosumenckim.

Kolejne zmiany mają dotyczyć mechanizmu rozliczania opłaty dystrybucyjnej czy uproszczenie systemu tzw. opustów prosumenckich. Według założeń producent wysyłający do sieci nadwyżki energii miałby możliwość pobrania z niej takiej samej ilości prądu. Obecnie prosumenci zgodnie z przepisami otrzymują z powrotem od 20 do 30 proc. mniej energii.

13% to za mało!

Kluczem do zwiększenia udziału OZE w polskim miksie energetycznym jest wsparcie energetyki prosumenckiej. 13% to zdecydowanie za mało, ale trzeba przyznać, że ostatnio wiele się dzieje. Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych rośnie jak na drożdżach.

Jak szacuje SBF POLSKA PV, w pierwszej połowie bieżącego roku, czyli na 30 czerwca 2019 roku w polskim systemie elektroenergetycznym mogło pracować nawet 92 660 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a to oznacza, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku przyłączono do sieci ponad 37 500 indywidualnych elektrowni słonecznych. Spoglądając na rynek nieco inaczej oznaczałoby to, że codziennie, nie omijając świąt i weekendów, instalowanych było ponad 200 mikroinstalacji!

Według szacunków, opracowanych na podstawie informacji o przyrostach liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych odnotowanych przez wybranych operatorów sieci w pierwszym półroczu 2019 roku, szacowana wartość skumulowana liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym może przekroczyć na koniec roku 190 700 mikroinstalacji. Oby to spowodowało, że Polsce uda się osiągnąć cel!


Chcesz się dowiedzieć więcej o zmianach w OZE i jakie są trendy energetyczne?

Zapraszamy do udziału w II Kongresie Trendy Energetyczne, który odbędzie się już 8-9 października w Krakowie. Nie zwlekaj, zapisz się już dziś!

Redakcja GLOBEnergia