Na wyspie Sumba w Indonezji, prowadzone są badania źródeł energii odnawialnej, w których bierze udział Mitsubishi Motors Corporation (MMC). Ich celem jest zapewnienie energii z fotowoltaiki na odległych wyspach. Samochody elektryczne napędzane energią z OZE mogą się tam okazać szczególną wartością, ze względu na trudny dostęp do zapasów benzyny.

Nasłonecznienie w Indonezji

Indonezja charakteryzuje się bardzo dużym nasłonecznieniem, co potencjalnie stanowi bardzo dobre warunki do rozwoju fotowoltaiki!

Nasłonecznienie na całej powierzchni kraju oscyluje w okolicach 1800 kWh/m2. To prawie dwa razy więcej niż w Polsce.

Nasłonecznienie na świecie, źródło: solargis

Wsparcie od Mitsubishi

Mitsubishi Motors przekazało rządowi Indonezji w sumie dziesięć samochodów elektrycznych. Osiem z nich to modele hybrydowego SUV-a plug-in Outlander PHEV, dwa to elektryczne modele i-MiEV. Oprócz tego Mitsubishi przekazało cztery stacje szybkiego ładowania baterii. Z grupy tych pojazdów i urządzeń jeden i-MiEV oraz ładowarka baterii zostały na Wyspie Sumba użyte do wspólnych badań, które potrwają cztery miesiące, począwszy od 1 sierpnia do 30 listopada 2019.

Indonezja ma większy potencjał OZE niż potrzebuje

Jak podaje ŚwiatOZE, w tym momencie, wykorzystanie potencjału energetyki odnawialnej w Indonezji jest znikome. W 2018 r. z około 60 tys. MW zużytej energii elektrycznej tylko 12% pochodziło ze źródeł odnawialnych. Reszta pochodzi ze spalania węgla (55%), gazu (26%) i ropy naftowej (7%).

Indonezja ma ogromny potencjał jeśli chodzi o energię geotermalną. 40% zasobów znajduje się właśnie tutaj. Można nawet powiedzieć, że potencjał OZE w Indonezji kilkunastokrotnie przewyższa roczne zapotrzebowanie, a mimo to wciąż wykorzystanie OZE jest marginalizowane. Około 10-20 milionów Indonezyjczyków nadal nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jedną z barier rozwoju OZE w Indonezji są trudności w finansowaniu. Indonezja potrzebuje inwestycji w wysokości 154 mld dolarów, a państwo nie jest w stanie przeznaczyć tak dużej kwoty, co oznacza, że ​​konieczne jest finansowanie prywatne lub zewnętrzne.

W grudniu 2017r. na wyspie Sumba rozpoczęły się badania nad zapewnieniem stabilnych dostaw energii elektrycznej, wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Agencja ds. Oceny i Stosowania Technologii Indonezji (BPPT) i Kyudenko Co., Ltd. otrzymały wsparcie od Ministerstwa Środowiska Japonii oraz rządu Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania i Indonezja podpisały porozumienie o wzajemnym przekazywaniu sobie wiedzy, doświadczeń i specjalistów w dziedzinie rozwoju energetyki niskowęglowej. A wskazany projekt jest jednym z czterech, na które rząd przekazał Indonezyjczykom w sumie 15 mln funtów.

Teraz Mitsubishi chce wesprzeć wyspę Sumba swoimi samochodami elektrycznymi wraz z infrastrukturą, która docelowo miałaby być zasilana z fotowoltaiki. Działania są konieczne, choćby ze względu na porozumienie paryskie z 2015, którego planem jest ochrona przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2°C. Czy się uda? Pewnie wsparcie w postaci kilku samochodów elektrycznych ma niewielki wpływ, ale na pewno pokazuje, że się da.

źródła: wnp.p, solargis, swiatoze.pl

Redakcja GLOBEnergia