OZE w Polsce coraz bardziej się rozpędza!

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie – poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Za najszybszy wzrost mocy zainstalowanych odpowiada obecnie fotowoltaika! Jak poinformowało ministerstwo Klimatu, od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600%. Według stanu na 1 czerwca w polskiej fotowoltaice było zainstalowane nieco ponad 1,95 GWp! Oznacza to, że fotowoltaika stanowi około 20% całkowitej mocy zainstalowanej obecnie w OZE.

10 GW w OZE

Jak powiedział Minister Klimatu Michał Kurtyka podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR, Moc OZE w Polsce przekroczyła 10 GW, a najszybciej rozwijającym się segmentem jest fotowoltaika. To właśnie w niej resort upatruje duży potencjał w transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego.

Moc zainstalowana w PV, źródło: twitter

Według stanu na 31.12.2019 r. moc elektryczna zainstalowana ogółem w Polsce we wszystkich źródłach wyniosła 47,4 GW (ARE).

Moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii przekroczyła 10 GW. To efekt między innymi zmian w prawie i uruchomienia programów takich jak Mój Prąd, Agroenergia czy Energia Plus. Na 2020 r. resort klimatu przygotował 26 programów dotyczących zielonych inwestycji, skierowanych do różnych beneficjentów, na łączną kwotę blisko 7,8 mld zł.

Źródła: ARE, twitter, Ministerstwo Klimatu

Redakcja GLOBEnergia