W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Michał Kurtyka – nowy minister klimatu podkreślił, że w kwestiach regulacyjnych to właśnie ministerstwo klimatu zajmie się odnawialnymi źródłami energii. Zaznaczonymi przez ministra najważniejszymi aspektami do pracy jest energetyka wiatrowa, upowszechnianie energetyki prosumenckiej oraz program Mój Prąd.

Minister Klimatu Michał Kurtyka, źródło: gov.pl

Pierwszeństwo działań

Tak naprawdę nie dużo czasu jeszcze minęło od likwidacji ministerstwa energii, więc prawdopodobnie nie wszystkie działania są już dokładnie rozdzielone. Jak powiedział w rozmowie z PAP Michał Kurtyka, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić inwentaryzację, aby określić priorytety w kolejności podejmowanych działań. Jednakże głównym celem jest poprawa jakości życia obywateli Polski poprzez poprawę jakości powietrza i redukcję emisji zanieczyszczeń.

Mój Prąd i Czyste Powietrze

Według Ministra, programy Mój Prąd i Czyste Powietrze powinny zostać rozwinięte w taki sposób, aby być jak najbardziej przyjazne dla potencjalnych beneficjentów. Program Czyste Powietrze będzie musiał poprawić swoją efektywność i funkcjonalność.

Energetyka wiatrowa

Minister Klimatu Michał Kurtyka ocenia energetykę wiatrową jako atrakcyjne źródło pod względem ciągłości i bezpieczeństwa dostaw, które może przyczynić się do wzrostu udziału OZE w przyszłych latach.

Człowiek od OZE w rządzie – kiedy go poznamy?

Podczas swojego expose, Premier Mateusz Morawiecki mówił, że kiedyś nie było nas stać na rozwijanie źródeł odnawialnych, a teraz nie stać nas na to żeby ich nie rozwijać. Zapowiedział również, że do zadań specjalnych w strefie odnawialnych źródeł energii, zostanie powołana nowa funkcja rządowa – pełnomocnika ds. OZE, jednak nie wspomniał kto mógłby ją pełnić.

Pod koniec listopada zostali powołani wiceministrowie klimatu – Ireneusz Zyska oraz Adam Guibourge Czetwertyński. Czy któryś z nich zajmie się odnawialnymi źródłami energii?

Źródło: PAP

 

Redakcja GLOBEnergia