Jeden z najbardziej znaczących producentów ropy naftowej na Bliskim Wschodzie, państwo Oman, buduje największą na świecie instalację słoneczną. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie wydobycia ropy naftowej.

 

 
Całość będzie kosztowała 600 milionów dolarów i pokryje ogromną powierzchnię parabolicznymi lustrami, które wykorzystają energię pochodzącą ze słońca do techniki intensyfikacji wydobycia ropy naftowej za pomocą metody EOR (ang. Enhanced Oil Recovery).

Plan budowy instalacji został ogłoszony na początku lipca tego roku przez Petroleum Development Oman, głównego wydobywcę i producenta ropy naftowej i gazu ziemnego w Omanie oraz kalifornijskiej firmy GlassPoint Solar, lidera w technice zwiększania wydobycia ropy naftowej przy wykorzystaniu energii słonecznej i producenta słonecznych generatorów pary.

Projekt o nazwie Miraah (w języku arabskim – lustro) będzie 1021 megawatową instalacją w południowym Omanie,wykorzystującą promienie słoneczne do produkcji pary. Para będzie używana w termicznej metodzie intensyfikacji wydobycia ropy naftowej i pozwoli na wydostanie ciężkiej i lepkiej ropy z pola naftowego Amal, wykorzystując technologię EOR. Polega ona na obniżaniu lepkości ropy poprzez zmianę temperatury złoża, co powoduje przyspieszony napływ ropy do odwiertu. Właśnie w tym procesie wykorzystywana jest powstała para i jej wysoka temperatura – para wodna wstrzykiwana jest do złoża w celu podgrzania ropy, a następnie zmniejszenia jej lepkości.
 
Instalacja ta będzie dostarczała trwałe rozwiązanie produkcji pary, która obecnie jest generowana przez spalanie gazu ziemnego. Po zakończeniu całej realizacji, Miraah zaoszczędzi 5,6 tryliona brytyjskich jednostek ciepła BTUs (ang. British Thermal Units; 1 Btu = 1055,1 J) gazu ziemnego każdego roku. Jest to ilość gazu, która mogłaby zostać użyta na zapewnienie energii elektrycznej na cele mieszkalne dla 209 tysięcy mieszkańców Omanu.

Czytaj cały artykuł: Gigantyczna instalacja słoneczna w Omanie – OZE pomogą w wydobyciu ropy naftowej


Miraah będzie dostarczała największą szczytową produkcję energii ze wszystkich istniejących farm słonecznych na świecie. Zakres tego przełomowego projektu podkreśli znaczenie wielkość rynku dla wdrażania technologii słonecznych do przemysłu naftowego. Instalacja zostanie zbudowana na obszarze 3 km2, a realizacja projektu będzie podzielona na trzy etapy. Pierwsza faza projektu zostanie oddana do użytku do 2017 roku, zaś ostatnia część trafi do uruchomienia kilka lat później.

 
PDO pracuje z firmą GlassPoint nad programem pilotażowym na polu naftowym Amal już od 2010 roku. Testowana jest rentowność produkcji pary wodnej dzięki energii słonecznej. 7 MW instalacja produkuje 50 ton pary wodnej w ciągu dnia. Program pilotażowy będzie wciąż działać na polu Amal wraz z rozwojem projektu na pełną skalę. Kilka tygodni przed ogłoszeniem planów rozpoczęcia budowy wielkiej instalacji, firma PDO poinformowała o pełnym sukcesie zastosowania amerykańskiej technologii EOR w projekcie pilotażowym.
Źródło: GLOBEnergia Plus 9/2015
Opracowała: Ewelina Podlewska, KN OZE „Grzała”