OZE, wodór, atom, czysta energia – gigant mediowy stawia na inwestycje w energetykę

Grupa Polsat Plus zapowiedziała rozwój nowego segmentu działalności, który będzie związany z pozyskiwaniem bezemisyjnej energii elektrycznej. W ramach nowej strategii 2023+ grupa będzie inwestowała w OZE, wodór, a nawet atom. W planie przewidziano inwestycje rzędu 5 mld zł.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Założycielem i największym akcjonariuszem grupy jest Zygmunt Solorz. Grupa medialna zauważa, że Polska musi dokonać transformacji energetycznej w kierunku zero- i niskoemisyjnej energii. Segment Czystej Energii wpisuje się również w ideę zrównoważonego rozwoju. Grupa planuje nabyć 67 proc. udziałów w zielonych aktywach ZE PAK – spółce PAK Polska Czysta Energia za kwotę ok. 0,8 mld zł. Następnie do 2026 roku zamierza zainwestować ok. 5 mld zł celem osiągnięcia łącznie 1000 MW mocy wytwórczych czystej energii, a 0,5 mld zł w technologie wodorowe.

Polska stoi przed gigantycznym wyzwaniem transformacji energetycznej. W Polsce wciąż około 70 proc. energii produkowane jest z węgla. Jako kraj emitujemy ekwiwalent 400 mln ton CO2 rocznie, co niesie ze sobą ogromne koszty społeczne – takie jak choroby układu oddechowego, udary, zawały serca, alergie, nieobecności w pracy i szkole, krótszy czas życia – wylicza Polsat Plus. Ceny energii w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat wzrosły średnio ponad 2-krotnie z 159 zł do 357 zł za 1 MWh w (pierwszych 11 miesiącach) 2021 roku. Koszt certyfikatów CO2 wzrósł średnio prawie 10-krotnie w tym samym okresie z 5,8 euro do 51,1 euro i stanowi około 65 proc. ceny energii z węgla. Przy czym w ostatnich tygodniach ceny energii sięgały blisko 1300 złotych za 1 MWh,  a ceny certyfikatów CO2 wynosiły już 90 Euro. Redukcja CO2 i innych zanieczyszczeń oraz ustabilizowanie cen energii wymaga szybkiej inwestycji w czyste, zielone źródła energii i zbalansowanego miksu energetycznego w Polsce. Trzeba szybko transformować sektor energetyczny, by osiągnąć założony unijny cel neutralności klimatycznej w 2050 roku – przekonuje grupa w komunikacie.

- To doskonały moment na wejście nowych graczy na rynek energii. Wierzymy, że transformacja energetyczna jest potrzebna i wręcz niezbędna nam jako społeczeństwu, by oddychać czystym powietrzem i żyć w lepszym środowisku. Potrzebujemy taniej i czystej energii w ramach zbilansowanego miksu energetycznego dla naszych rodzin oraz by budować konkurencyjność naszych firm. Stwarza to nowe możliwości rozwoju dla naszego biznesu. I chcemy mieć w tym swój udział - mówi Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowy Polsat i Polkomtel, Grupa Polsat Plus

Ponadto przypomnijmy, że Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, dwaj najwięksi polscy prywatni przedsiębiorcy, podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR).

Polsat stawia na wodór

Jednym z nowych obszarów energetycznych, w którym planuje rozwijać się Grupa, są technologie wodorowe, a w szczególności zielony wodór. Na technologie wodorowe planuje przeznaczyć ok. 0,5 mld zł w najbliższych 5 latach.

- Zielony Wodór będzie odgrywał istotną rolę w globalnej transformacji energetycznej. UE zapowiedziała szybki rozwój gospodarki zielonego wodoru – 6 GW elektrolizerów do 2024 roku i 40 GW do 2030 roku. Również Polska ogłosiła ambitną strategię w zakresie wodoru m.in. 2 GW elektrolizerów, 800-1000 autobusów i min. 32 stacje tankowania. Zielony wodór można stosować w bardzo wielu gałęziach gospodarki, co przyspieszy redukcję CO2 i innych szkodliwych substancji. Zielony wodór to także nowe zeroemisyjne paliwo przyszłości. Już dziś seryjnie produkowane są samochody wodorowe oraz autobusy. Chcemy budować pełen łańcuch wartości zielonego wodoru: od produkcji w procesie elektrolizy z czystej energii i wody, poprzez magazynowanie i transport, budowę sieci stacji tankowania wodorem, produkcję autobusów aż po jego powszechne stosowanie w Polsce – informuje Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. Strategii, Cyfrowy Polsat i Polkomtel, Grupa Polsat Plus.

Dzielnica w Warszawie z fotowoltaiką i geotermią

Grupa medialna zaangażuje część wolnych środków gotówkowych w unikalną w skali Europy inwestycję w Port Praski. Jest to inwestycja na 38 ha w ścisłym centrum Warszawy z dostępem do Wisły. Nabycie udziałów w Porcie Praskim to inwestycja rzędu 0,9 mld zł. Będzie to samowystarczalna dzielnica z zabudową o przeznaczeniu biurowym, mieszkalnym, komercyjnym i użyteczności publicznej. W planie są działania związane z zastosowaniem fotowoltaiki i geotermii.

Źródło: Grupa Polsat Plus/Wirtualne Media/Polsat News

Zobacz również