Padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc latem w Polsce

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Linie przesyłowe fot. Analogicus/Pixabay

Operator poinformował, że zarejestrowane o godz. 11.15 w zeszły piątek zapotrzebowanie na moc elektryczną wyniosło 24 336 MW. PSE podkreślają, że są to wstępne dane i mogą być skorygowane.

Pomimo tak wysokiego zapotrzebowania nie wystąpiły zakłócenia w pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i nie doszło do tzw. blackoutu.

Na znaczeniu zyskuje produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce W chwili rekordu generacja energii z instalacji fotowoltaicznych wyniosła ok. 2,3 GW, natomiast farm wiatrowych ok. 800 MW. Wymiana handlowa wyniosła ok. 100 MW w kierunku importu.
Fala upałów powoduje, że coraz więcej osób zaopatrza się w urządzenia takie jak wentylatory lub klimatyzacja. Częściej stosujemy też lodówki. W ten sposób rośnie zapotrzebowanie na energię w kraju. Okresy, w których leje się żar z nieba, są coraz dłuższe, jednocześnie wzrasta też zapotrzebowanie na energię. Eksperci zauważają, że do wyłączenia zasilania z powodu niedostatecznej ilości mocy dochodzi bardzo rzadko.

Poprzednie rekordy - padają także zimą

Ostatni rekord zapotrzebowania na moc, ale zimą, padł w piątek 12 lutego 2021 roku o godz. 10:45 - odnotowano rekordowe, najwyższe w historii zapotrzebowanie KSE na moc - 27 617 MW. Poprzednie najwyższe zapotrzebowanie na moc odnotowano 18 stycznia 2021 roku. Wyniosło ono wówczas 27 380 MW.

Na tak wysokie zapotrzebowanie wpłynęła wtedy przede wszystkim niska temperatura powietrza. Bardzo wysokie zapotrzebowanie utrzymywało się od początku tygodnia, w szczycie porannym wielokrotnie przekraczając poziom 27 000 MW i zbliżając się do poziomów rekordowych.

W zdecydowanej większości zapotrzebowanie zostało zbilansowane dzięki generacji źródeł krajowych. System cały czas pracował stabilnie, a operator dysponował odpowiednią rezerwą mocy.

W momencie rekordu zapotrzebowania planowe saldo wymiany transgranicznej wyniosło ok. 900 MW w  kierunku importu do Polski. Produkcja krajowych źródeł PV osiągnęła ok. 1000 MW, z porównywalną mocą pracowały elektrownie wiatrowe.

Źródło: PSE

Zobacz również