Padł rekord produkcji energii z OZE – wiatraki pokryły 34 proc. całkowitej generacji KSE

Moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych w Polsce przekroczyła poziom 6 GW – jest to obecnie największe źródło OZE w naszym kraju. Wiatraki podczas ostatnich wietrznych dni wykręciły nowy rekord produkcji. Operator systemu energetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że 20 listopada o godz. 1.00 w nocy farmy wiatrowe pracowały z maks. mocą 6 399,6 MW, co stanowiło 34 proc. całkowitej generacji KSE.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom
Energetyka wiatrowa fot. Pixabay

Wietrzna pogoda, która wystąpiła w trakcie ostatnich dni, wpłynęła na produkcję energii elektrycznej w elektrowniach wiatrowych. Jak informuje PSE, 19 listopada w godzinach 23-24 produkcja wiatrowa sięgnęła poziomu 6372 MWh, co stanowiło 32 proc. całkowitej produkcji KSE. Z kolei 20 listopada o godzinie 1.00 w nocy elektrownie wiatrowe pracowały z maksymalną mocą 6399,6 MW, co stanowiło 34 proc. całkowitej generacji energii.  

PSE podkreśliły w kolejnych wpisach na Twitterze, że generacja w elektrowniach wiatrowych ma charakter zmienny, co doskonale widać na załączonym we wpisie wykresie.

W poniższej tabeli przedstawiono generację w farmach wiatrowych oraz w fotowoltaice w dniu 20 listopada 2021 roku. Największa produkcja wiatrowa była odnotowywana w nocy, co jest standardowym zjawiskiem.

Źródło: PSE

Polska nie wykorzystuje pełnego potencjału energetyki wiatrowej

Eksperci oraz branża wiatrowa wskazuje, że Polska nie wykorzystuje w pełni zdolności wiatrowych. Obecnie obowiązuje tzw. ustawa odległościowa, która za pomocą zasady 10H ogranicza powstawanie wiatraków w pobliżu zabudowań, ale także nieruchomości w okolicach wiatraków. O ile zrozumiałe są obawy poszczególnych lokalnych społeczności co do rozwoju wiatraków w okolicy, a ich interesy są chronione ustawą, to druga część z nich chciałaby, aby na terenie ich gmin takie wiatraki powstały. W związku z powyższym oraz mając na uwadze realizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz celów Unii Europejskiej, Polska przygotowuje przepisy liberalizujące ustawę antywiatrakową która ma się pojawić na przełomie III i IV kwartału 2021 roku. Zakładany termin wejścia w życie przepisów ustawy to początek 2022 roku.

Szczególne nadzieje pokłada się w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Moc zainstalowana wiatraków na morzu sięgnie 5,9 GW do 2030 roku, która zwiększy się do 11 GW do 2040 roku.

Zobacz również