Jak podaje Dziennik Polski, w przyjętym pakiecie rząd deklaruje:

  • przyjęcie norm jakości dla węgla jeszcze w I kwartale 2017 roku,
  • wprowadzenie niższych cen prądu wykorzystywanego na cele ogrzewania w okresie mniejszego zapotrzebowania,
  • obniżenie akcyzy na samochody hybrydowe i całkowite zwolnienie z niej aut elektrycznych,
  • dopłaty do wymiany starych kotłów,
  • obowiązek podłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej tam, gdzie to możliwe,
  • ewentualną pomoc opieki społecznej dla osób i rodzin, które nie będą mogły udźwignąć kosztów czy formalności związanych z wymianą starego systemu grzewczego, a następnie kosztów utrzymania nowego.

Tydzień temu Polski Alarm Smogowy wystosował list do Premier Beaty Szydło, w którym postulowano właśnie m.in. o jak najszybsze wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw i stworzenie programów finansowych, wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych.

Wprowadzenie norm jakości węgla jeszcze w tym kwartale oznacza wyeliminowanie węgla najgorszej jakości z obrotu, co komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego:

To bardzo ważna i odważna deklaracja, wierzę, że zostanie spełniona – pisze Dziennik Polski.

W proces wymiany kotłów mają zostać włączone służby opieki społecznej, które mają docierać do osób najmniej świadomych i najbiedniejszych, wspomagając ich najpierw w przygotowaniu i pozyskaniu środków na inwestycję, a następnie w uzyskaniu ewentualnego wsparcia finansowego na wyższe rachunki związane z nowym sposobem ogrzewania.

Choć zaproponowane rozwiązania mogą być zadowalające, Premier Szydło zaznaczyła, że realizacja programu nie odbędzie się „z dnia na dzień”, ponieważ jest on ambitny i jego wdrożenie będzie wymagać czasu.

Opracowano na podstawie: Dziennik Polski