Dotychczas w przypadku wystąpienia przerw w dostawie prądu w Pakistanie, które trwały nawet do 14 godzin, często stosowano agregaty prądotwórcze wyposażone w silnik wysokoprężny.

 

Ich eksploatacja wiąże się jednak z wysokimi kosztami paliwa oraz znacznymi emisjami CO2. Pakistan, jako kraj rozwijający się, cierpi z powodu znacznych niedoborów energii energetycznej i do dnia dzisiejszego nie udało się skutecznie rozwiązać tego problemu. Niedawno zapowiedziane wprowadzenie w Pakistanie taryf gwarantowanych za energię słoneczną i wiatrową budzi nadzieję na poprawę sytuacji. 
 
W Pakistanie codziennie występują przerwy w dostawie prądu, również w dużych miastach. Poszkodowane z tego powodu są zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe. Ten liczący blisko 200 milionów mieszkańców kraj należy do szybko rozwijających się obszarów Azji, jednak jego zapotrzebowanie na energię nie jest w pełni pokrywane. Obecnie to zapotrzebowanie wynosi około 27 gigawatów, podczas gdy w rzeczywistości wytwarzanych jest jedynie 15 gigawatów. Już od wielu lat sytuacja pogarsza się”, wyjaśnia dr Kaiser Chaudhary, prezes spółki GreenIndusTree. „Właśnie dlatego za pomocą systemów magazynowania energii solarnej chcemy zapewnić gospodarstwom domowym oraz firmom szybki i niezależny dostęp do energii elektrycznej. W tym celu wybraliśmy wysokiej jakości markowe rozwiązania niemieckiej produkcji”. Ważne, by implementować systemy, które będą w stanie sprostać ekstremalnym temperaturom w Pakistanie wynoszącym nawet 45 stopni. 
 
W kwietniu tego roku 18 instalacji słonecznych o łącznej maksymalnej mocy 100 kilowatów zostanie zainstalowanych w Lahaur, drugim co do wielkości mieście Pakistanu, w pobliżu granicy z Indiami północnymi. Zastosowane będą moduły, które osiągają sprawność około 18 procent. Znakomitą wydajność oraz wyjątkowo stabilne uzyski energii można zapewnić dzięki połączeniu wyselekcjonowanych komponentów oraz ogniw słonecznych wyprodukowanych w najnowszej technologii. 
 
„Zapotrzebowanie na energię w Pakistanie stale rośnie. Zgodnie z szacunkowymi obliczeniami do 2018 roku należy się liczyć ze wzrostem zapotrzebowania do 35 gigawatów. Ze względu na dużą liczbę godzin słonecznych oraz korzystny kąt padania promieni słonecznych w Pakistanie panują bardzo sprzyjające warunki do zastosowania fotowoltaiki”– wyjaśnia Günter Schulze, prezes spółki aleo solar GmbH
 
Od niedawna, pakistański organ nadzorujący rynek energii elektrycznej, wspiera projekty dostarczania energii elektrycznej z dużych instalacji solarnych. Na północy kraju za każdą dostarczoną kilowatogodzinę wypłacanych będzie przez dziesięć lat około 22 rupii pakistańskich, czyli równowartość 15 eurocentów. Następnie operator instalacji będzie otrzymywać przez 15 lat około 9 rupii (6 eurocentów). Na południu kraju na początku będzie to 21 rupii (14,6 eurocenta), a następnie 8,7 rupii (6 centów) za kilowatogodzinę. Również w przypadku gospodarstw domowych podjęto decyzję o wprowadzeniu taryf gwarantowanych, a wysokość kwoty zostanie ustalona w ciągu najbliższych tygodni.
 
Źródło: aleo solar, GreenIndusTree