Pałac w Śliwnikach – tu łączy się historia i nowoczesność!

Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych

Zapewne jeszcze kilka lat temu byłoby to nie do pomyślenia, jednak dziś, dzięki praktycznemu i nowoczesnemu podejściu inwestora oraz możliwościom, jakie daje współczesna technika, możemy podziwiać, jak efektownie można połączyć zabytkowy pałac i nowoczesne systemy grzewcze i elektroenergetyczne.

O Pałacu Niemojowskich w Śliwnikach

Pałac Niemojowskich w Śliwnikach to geometryczny, neogotycki budynek o cechach normandzkich. Wzniesiony w latach 1848–1850. Jest to budynek murowany, o kilku – dwu- lub trzykondygnacyjnych – bryłach, z których każda pokryta jest osobnym dachem. W 1985 roku budynek został zniszczony, a odbudowano i wyremontowano go w latach 2009–2014. Za renowację i obecny charakter obiektu odpowiedzialny jest aktualny właściciel – Andrzej Rogowski, prezes zarządu Multimedia Polska S.A.

Efekt pięcioletnich prac remontowych został doceniony przez kapitułę przyznającą Nagrody Starosty Ostrowskiego „Wojciechy”. Za wkład w przywrócenie dawnej świetności zabytkowemu obiektowi nagroda ta trafiła właśnie do pana Andrzeja Rogowskiego. Teraz obiekt prezentuje się zjawiskowo nie tylko od strony estetycznej. W prace nad finalnym efektem włączyli się nie tylko najbliżsi Pana Andrzeja, sztab architektów i projektantów, ale również instalatorzy nowoczesnych systemów – fotowoltaiki i techniki grzewczej.

OGRZEWANIE Z POMYSŁEM

Aby ogrzewanie takiego obiektu było efektywne i niezawodne, musi opierać się na odpowiednio dobranych, zainstalowanych i skonfigurowanych urządzeniach. Pałac w Śliwnikach zasilany jest dwustopniową kaskadą gruntowych pomp ciepła firmy Viessmann o mocy cieplnej 85,6 kW. Kaskada składa się z jednostki typu Master Vitocal 300-G typ BW 301.A45, współpracującej z jednostką typu Slave Vitocal 300-G typ BWS 301. A45..

Kotłownia w pałacu w Śliwnikach Fot. INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne

Dodatkowo, zainstalowano kaskadę kotłów gazowych Vitodens  o mocy 30–210 kW, składającą się z 2 kotłów kondensacyjnych o mocy 105kW każdy. Kotły gazowe stanowią źródło szczytowe. Obie kaskady wyposażone są w automatykę  pogodową. Kotłownia wyposażona jest dodatkowo w 3 zbiorniki buforowe magazynujące wodę grzewczą Vitocell 100-E, każdy o pojemności 750 l oraz w podgrzewacz pojemnościowy  ze stali nierdzewnej Vitocell 300-B o poj. 500 l na cele przygotowania c.w.u.

Kotłownia w pałacu w Śliwnikach Fot. INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne

Budynek pałacu  w większości pomieszczeń ogrzewany jest ogrzewaniem podłogowym, jednak w części pomieszczeń zastosowano tradycyjne grzejniki. W okresach przejściowych budynek w całości ogrzewają pompy ciepła. Przy niższych temperaturach zewnętrznych układ rozdziela się automatycznie i pompy nadal pracują, ale zasilają tylko ogrzewanie podłogowe, a kotły gazowe – grzejniki.

Kotłownia w pałacu w Śliwnikach Fot. INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne

Instalacja oczami firmy wykonawczej

Zależało nam na tym, aby uzyskać maksymalny efekt ekonomiczny, stąd przy doborze pomp ciepła założyliśmy, że będą one zasilały zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejnikowe tylko  w okresach przejściowych. W przypadku niskich temperatur zewnętrznych, przy zasilaniu ogrzewania grzejnikowego, urządzenia musiałby pracować na podwyższonym parametrze grzewczym, co przełożyłoby się na ich niższą sprawność. Doszliśmy do wniosku, że w tym wypadku taniej będzie zasilać grzejniki kotłami gazowymi. Oczywiście przy bardzo silnych mrozach kotły mogą działać jako źródło szczytowe i wspomóc lub nawet przejąć na siebie funkcję ogrzewania całego budynku.

Układ jest zaprojektowany w taki sposób, że poza sterowaniem automatycznym (określone parametry decydują o tym jakie źródło pracuje i na jakie obiegi grzewcze) mamy możliwość ręcznego ustawienia. Daje nam to możliwość skorzystania z wybranego źródła ciepła na ogrzewanie całego budynku w przypadku awarii jednego ze źródeł.

Równocześnie mając do dyspozycji sondy gruntowe zasilające kaskadę pomp ciepła, postanowiliśmy wykorzystać je na potrzeby chłodzenia pasywnego budynku. Do chłodzenia poszczególnych pomieszczeń skorzystano z instalacji ogrzewania podłogowego. Układ chłodzenia pracuje wydajnie, m.in. dzięki sprawnemu działaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją w całym obiekcie – podsumowuje Piotr Kramer, INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne.

Dodatkowo kotłownia została wyposażona w moduł zdalnego sterowania Vitocom 200, który za pomocą sieci wifi umożliwia monitoring oraz sterowaniem urządzeniami z zewnątrz. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy serwisu mogą zdiagnozować usterkę przed przyjazdem do klienta,  a Inwestor może w pełni sterować urządzeniami będąc nawet poza granicami kraju.


Jak inwestycję w pompy ciepła, kocioł gazowy i instalację fotowoltaiczną ocenia sam inwestor i czy jest zadowolony  z finalnego efektu, jak i z eksploatacji systemu?

Redakcja GLOBEnergia: Dlaczego wybór padł na pompy ciepła?

Andrzej Rogowski: Rozpoczynając budowę, miałem świadomość, że energia będzie istotnym elementem kosztów jego utrzymania z uwagi na jego wielkość, ale również na fakt wyposażenia domu w kryty basen.

R.G.: Co było brane pod uwagę jako alternatywa dla pomp ciepła?

A.R.: Moim zamierzeniem, co zresztą zostało zrealizowane, było osiągnięcie efektywnego miksu energetycznego, dlatego jako źródła ostatecznie wykorzystuję gaz, pompy ciepła  i ogniwa fotowoltaiczne.

R.G.: Jak sprawuje się instalacja?

A.R.: Doskonale, nie wymaga w zasadzie obsługi, a jej eksploatacja nie nastręcza żadnych kłopotów.

R.G.: Czy instalacja wkomponowała się w charakter budynku?

A.R.: Instalacja nie ma w zasadzie wpływu na charakter budynku. Instalacja nadziemna umieszczona jest w pomieszczeniach „kotłowni”, która dla tego celu została tylko nieco powiększona i dostosowana.

Firma INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne Piotr Kramer była wykonawcą wszystkich instalacji sanitarnych oraz kotłowni.

Zobacz również