Wzrost energii odnawialnej nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia – nawet w sytuacji jaką mamy teraz – kiedy globalnie ceny paliw kopalnych spadają. 

 
Dlaczego? Według danych opublikowanych przez Bloomberg New Energy Finance, w 2015 roku zainwestowano  w sektor energetyki odnawialnej na całym świecie 329 mld $ – to nowy, globalny rekord. 
 
Rok 2015 był również rokiem największych przyrostów mocy w tym sektorze energetyki – 64 GW w energetyce wiatrowej i 57 GW w energetyce słonecznej.
Z uwagi na bezwzględny spadek cen ropy naftowej – cena ta spadła do 30 $ za baryłkę, cała ta sytuacja wydaje się sprzeczna z naszą intuicją. 
 
Zdrowy rozsądek mówi, że tanie paliwa kopalne hamują rozwój odnawialnych źródeł energii. W rzeczywistości jednak, olej jest stosowany głównie w sektorze transportu. Energetyka odnawialna ma tutaj pole do działania w sektorze pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Spadek cen ropy naftowej może przyczynić się do spowolnienia rozwoju rynku samochodów elektrycznych – nie ma bezpośrednio jednak związku z rozprzestrzenianiem się farm fotowoltaicznych czy wiatrowych. 
 
Warto zauważyć, że nawet sprzedaż pojazdów elektrycznych – według najnowszej prognozy Navigant Research lekko wzrasta – i szacuje się przyrost liczby sprzedanych samochodów elektrycznych z 2,6 mln w 2015 roku do ponad 6 milionów w 2024 roku. 
 
Pozostali eksperci, za przyczynę tej sytuacji przedstawiają korzystne polityki rządowe, spadające ceny energii elektrycznej z odnawialnych źródeł i rosnącą determinację firm – zwłaszcza dużych międzynarodowych korporacji- w ograniczaniu ich wpływu na zmiany klimatu i w przystosowywaniu się do przyszłości, w której emisje dwutlenku węgla będą opodatkowane lub po prostu drogie z innych powodów. 
 
Według raportu Global Risks 2016, opracowanego przez World Economic Forum, nr 1 gwarantem dla światowego pokoju i dobrobytu jest zmiana klimatu. Świadomość tego wśród decydentów, prezesów i konsumentów jest ostatecznie podstawową siłą, która w  zaskakujący sposób powoduje rozwój czystego sektora energetycznego.
 
Źródło: technologyreview.com