Pandemia COVID-19 zamroziła rynek off grid na świecie

Międzynarodowa Agencja Energii szacowała - jeszcze przed wybuchem pandemii w 2019 roku, że miliard osób na świecie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Wielokrotnie podnosiliśmy na łamach naszego portalu temat systemów offgridowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii, które przyczyniają się do podnoszenia standardu życia na terenach poza sieciami energetycznymi. Co zmieniła pandemia? Najnowsze dane IRENA nie napawają optymizmem… 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W 2019 roku, w raporcie Międzynarodowej Agencji Energii można było przeczytać, że miliard osób na świecie znajduje się poza dostępem do sieci elektroenergetycznej. Co siódma osoba na naszym globie żyje bez prądu. Najwięcej jest ich w Afryce - IEA szacowała wtedy, że było to ok. 600 mln Afrykanów, zamieszkujących tereny na południe od Sahary. To właśnie tam, jedynymi źródłami światła, ciepła i energii w ogóle były… paleniska i pochodnie. 

Systemy generujące energię poza dostępem do sieci, a zasilane odnawialnymi źródłami energii mogą podnosić jakość życia, standardy sanitarne, wspomóc procesy edukacji, polepszyć opiekę medyczną. Do pewnego momentu rozwijały się dość regularnie, były to przeważnie instalacje małych mocy, zasilające konkretne budynki lub małe osady. Rozwijały się, do pewnego momentu…

Pandemia i energia - gdzie fotowoltaiczna prosperita?

Dane z globalnego rynku energii pokazują, jak rozwijała się fotowoltaika w 2021 roku w skali globalnej. Co czytamy w najnowszym raporcie Międzynarodowej Agencji Energii?

W 2021 roku wzrost mocy fotowoltaicznych podłączonych do sieci utrzymał się na wysokim poziomie. Chiny dodały prawie 53 GW, aby osiągnąć łącznie 306 GW w fotowoltaice. Indie dodały do swojej sieci 10,3 GW w instalacjach fotowoltaicznych, aby osiągnąć 49 GW. Wyliczając kolejno: Stany Zjednoczone zainstalowany prawie 20 GW, a więc mają łącznie 93,7 GW mocy w PV. Państwa członkowskie Unii Europejskiej dostarczyły 21,4 GW, na czele z Niemcami, które zainstalowały ponad 4,7 GW w elektrowniach fotowoltaicznych. Bardzo aktywne kraje pod względem rozwoju tego sektora energetyki to również: Belgia, która dodała ponad gigawat, Holandia, która dodała prawie 3,3 GW, czy Polska ze wzrostem z 3,96 GW do 6,26 GW. Postępy widać również w Estonii, Irlandii, Mołdawii. Nieznaczne osłabienie zanotowały Czechy i Słowenia. 

Off grid - fotowoltaiczny lockdown

Podczas gdy kraje rozwijające się i rozwinięte zaliczają kolejne rekordy w mocach zainstalowanych i generacji energii ze słońca, a na rynku coraz trudniej o produkty, ze względu na szalejący popyt i utrudnienia w produkcji przez ograniczenia covidowe, systemy typu off grid (bez przyłącza do sieci) w zasadzie przestały się rozwijać. Są kraje w których nie tylko rozwój tych systemów zwolnił, ale wręcz całkowicie się zatrzymał. Według raportu Ireny “Renewable Capacity Statistics 2022” większość krajów świata, w których znajdują się systemy fotowoltaiczne typu off grid (poza siecią), miała pod koniec grudnia taką samą moc zainstalowaną, jak 12 miesięcy wcześniej. Są też kraje, w których moc zainstalowana wręcz spadła w ciągu roku - Bangladesz czy Myanmar. 

W Libanie, przez cały rok zainstalowano jedynie 10 kW. Fidżi dodało niecałe 33 kW a Ekwador jedynie 23 kW. Z raportu można wyczytać również, że większość afrykańskich instalacji off grid jest zastoju, to moce samodzielnego wytwarzania energii fotowoltaicznej w Mali wzrosły w zeszłym roku z 19,5 MW do 49,5 MW, a Somalii z 15,5 MW do 23,5 MW. Według raportu Ireny na całym świecie jest jeszcze kilkanaście terytoriów, na których nie ma żadnej mocy słonecznej podłączonej do sieci. Według IRENY na całym świecie jest jeszcze kilkanaście terytoriów, które nie posiadają żadnej mocy słonecznej podłączonej do sieci, np. Republika Środkowoafrykańska, Dżibuti, Lesotho oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęca w Afryce; oraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze, St Barth i Dominika. Świat energetyki charakteryzują głębokie dysproporcje. Jak widać tak było, jest, a sytuacja pandemiczna i geopolityczna tylko te dysproporcje pogłebiają. 

Zobacz również