Wydaje się, że tak. Fotowoltaika jest z pewnością tą branżą, która nie będzie bezpośrednio dotknięta „koronakryzysem”. Zapytaliśmy także przedstawicieli branży – aktywnych członków Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, jak radzą sobie w pandemii koronawirusa.

Pandemia oczami branży PV

Dla firmy OZE Projekt Group Sp. z o.o. pandemia koronawirusa okazała się łaskawa.

OZE Projekt, jak wszystkie firmy z branży fotowoltaicznej i z branży odnawialnych źródeł energii, został dotknięty przez koronawirusa. Jednak dzięki naszej doskonałej organizacji i ugruntowanej pozycji na rynku fotowoltaicznym w północno-wschodniej Polsce sytuacja z koronawirusem nie wpłynęła na naszą sprzedaż. Miesiąc kwiecień był najlepszym miesiącem sprzedażowym od czasu funkcjonowania firmy. Jestem spokojny o dalszą przyszłość OZE Projekt i całej branży fotowoltaicznej – komentuje Paweł Zabielski, właściciel firmy OZE Projekt Group Sp. z o.o.

Brewa Sp. z o.o. s.k. obroniła się przed kryzysem odpowiednio wczesną reakcją.

Pierwsze sygnały, że dzieje się coś niepokojącego, mieliśmy już w styczniu – stąd decyzja o większym zatowarowaniu się na wypadek, gdyby łańcuch dostaw został przerwany. Brewa jest mocno oparta o procesy i procedury, tak więc różnica w dzisiejszej sytuacji była taka, że pracowaliśmy z domu, przez co słabszy był kontakt między nami. Natomiast najważniejsze nie zostało przerwane – montaże. Wszystko wykonaliśmy zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami – komentuje Maciej Borowiak, lider ds. rozwoju w Brewa Sp. z o.o. s.k.

A jak pandemia wpłynęła na dużego dystrybutora i producenta konstrukcji fotowoltaicznych firmę Corab? W przypadku tej firmy kluczowe okazało się odpowiednie przygotowanie zasad bezpieczeństwa, ale zaowocowały również wcześniejsze inwestycje.

Corab rozwija się blisko 30 lat. Wiele kryzysów już pokonaliśmy. Oczywiście trudno przewidzieć wpływ obecnego kryzysu na naszą gospodarkę. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, by nie zawieść naszych partnerów i klientów. Oczywiście łatwo jest działać w okresie „prosperity”, dlatego rozmawialiśmy cały czas z naszymi instalatorami, by szukać rozwiązania i pomóc im w tych trudnych chwilach. W firmie wprowadziliśmy bardzo rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, zabezpieczyliśmy materiały niezbędne do produkcji, wynegocjowaliśmy nowe, większe dostawy oraz gwarancję ich regularności. Ostatnie lata były dla branży fotowoltaicznej bardzo łaskawe, dlatego pozwoliły one na poczynienie wielu inwestycji w naszej firmie, które teraz zdały egzamin – opowiada Paweł Wiktorowicz, dyrektor działu wsparcia sprzedaży w firmie Corab Sp. z o.o.

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV przeprowadziło wewnętrzne analizy oparte na danych pozyskanych od kilkudziesięciu firm. Pytaliśmy o to, jak kryzys spowodowany pandemią wpłynął na sprzedaż, na montaże i na zatrudnienie.

Dowiedz się więcej!

  • Jak wyglądała sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w obliczu pandemii?
  • Zatrudnienie w firmach z branży PV – co zmieniła pandemia?

Cały materiał przeczytaj TUTAJ

 

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV