Panel PV w stylu origami? Innowacyjny pomysł Włochów!
Włoska firma Levante wprowadziła do swojej oferty składane moduły fotowoltaiczne. Według producenta posiadają one taką samą sprawność, jak standardowe modele. Obecnie moduły w stylu origami są dostępne w dwóch wersjach – o mocy 330 W i 500 W.

Podziel się
Słysząc po raz pierwszy o składanych panelach słonecznych można zadać sobie pytanie – po co powstała taka technologia? Według Levante jest to świetny sposób na to, aby korzystać z energii słonecznej m.in. w podróży, gdy nie mamy stałego źródła prądu.

Sprawność urządzenia
Firma opracowała składane, przenośne panele słoneczne w dwóch wersjach, o mocy 330 W i 500 W. Każdy z nich waży jedynie 9 kilogramów. Panele origami są wyposażone w monokrystaliczne ogniwa krzemowe o sprawności 23,4%, co nie odbiega od wydajności standardowych modułów PV. Produkt firmy Levante posiada własną skrzynkę przyłączeniową z kablami typu MC4. Według przedsiębiorstwa panel origami jest o 20% lżejszy i o 10% bardziej kompaktowy niż konwencjonalne modele. Jednak to nie wszystko – Levante zapewnia, że ich składany panel jest o 40% bardziej zwarty w swojej budowie niż inne produkty tego typu. Moduły firmy Levante można również różnorodnie łączyć. Model o mocy 330 W jest podzielony na dwie sekcje, które można łączyć szeregowo lub równolegle. Dzięki temu możemy dostosowywać moc wyjściową do zapotrzebowania. W przypadku połączenia szeregowego składany panel osiąga maksymalne napięcie na poziomie 73 V i maksymalny prąd 4,8 A. Natomiast napięcie w obwodzie otwartym sięga 84,4 V, przy prądzie zwarciowym 5,1 A. Z kolei po podłączeniu równoległym napięcie na panelach zmniejsza się, osiągając 36,5 V przy prądzie 9,7 A. Przy obwodzie otwartym wynosi ono 42,2 V, a prąd zwarciowy 10,2 A.
Zabierz OZE w podróż
Dzięki możliwości łatwego i szybkiego rozłożenia panelu może być on przewożony w samochodzie. Według firmy moduł origami z powodzeniem sprawdza się w połączeniu z przenośnym generatorem prądu lub kontrolerem ładowania pojazdu elektrycznego. Stronę producenta zdobią zdjęcia przedstawiające rodzinę, która w przerwie w podróży ładuje swoje auto za pomocą przenośnych paneli słonecznych. Moduł może być wniesiony również na pokład łodzi, zapewniając tym samym użytkownikom prąd nawet z dala od cywilizacji. Składane panele są szczególnie przydatne w momencie, gdy w pobliżu nie znajdują się inne źródła zasilania. Obecnie prowadzona jest przedsprzedaż modułów oferowanych przez Levante. Cena jednego panelu o mocy 330 W wynosi 1 112 euro, a wersji o mocy 500 W - 1 575 euro.

Wiele do dopracowania
Jednak rozwiązanie proponowane przez Levante nie jest pierwszym, które wykorzystuje technologię składanego panelu. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją tego typu modeli. Niemniej jednak wykonanie solidnych składanych modułów jest bardzo trudne. Aby tego dokonać nie wystarczy jedynie skupienie się na budowie panelu, ale także na materiałach, z których jest on wykonany. Dodatkowo wiele modułów w typie origami posiada bardzo niską sprawność. Ta kwestia co prawda została rozwiązana przez Levante, których produkt osiąga wydajność na poziomie standardowego modułu. Tym samym włoska firma poczyniła duży krok w stronę poprawy efektywności, a co za tym idzie, opłacalności składanych paneli PV. Jak dotąd moduły w typie origami wykazywały się niską efektywnością głównie z powodu nierównomiernego nagrzewania się ultracienkich warstw, z jakich zbudowane było urządzenie.
Wraz z opracowaniem nowej technologii przez Levante składane panele PV mogą zdobyć większe zainteresowanie na rynku. Mnogość nowych technologii i zastosowań fotowoltaiki jasno wskazuje na to, jak istotne w dzisiejszych czasach są odnawialne źródła energii.
Źródło: pv-magazine.com