Panele fotowoltaiczne pod śniegiem – co robić?

Zima ponownie zaskoczyła Polskę, pokrywając śniegiem posiadłości i dachy domów, ale także panele fotowoltaiczne. Na polskim rynku funkcjonuje już ponad 740 tys. prosumentów PV.  Wielu właścicieli posiada mikroinstalację PV dopiero od kilku miesięcy i nie wie, jak się zachować w przypadku dużych opadów śniegu. Nasza redakcja obserwuje także dezinformację związaną z wpływem śniegu na panele i produkcję energii. Do redakcji napływa kolejna fala pytań - odpowiadamy!

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Według najnowszych danych Agencji Rynku Energii, liczba prosumentów PV wzrosła do poziomu 744 164 pod koniec października 2021 roku. Wszystko wskazuje, że w tym roku zostanie pobity rekord rocznych instalacji, na co miało wpływ uruchomienie trzeciej edycji programu Mój Prąd, ale także zapowiedzi likwidacji systemu opustów, czyli korzystnego do tej pory modelu rozliczenia prosumentów. Zmiany mają nastąpić z dniem 1 kwietnia 2022 roku i zakładają wejście systemu net-billingu. Te i inne czynniki jak rosnące ceny energii spowodowały, że Polacy masowo ruszyli na konsultacje z instalatorami. 

Nowi właściciele instalacji fotowoltaicznych często nie wiedzą, jak zachować się w przypadku dużych opadów śniegu i zalegającej pokrywy śnieżnej na modułach. Wśród prosumentów jest wiele wątpliwości. Już rok temu rozwiewał je Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Przypominamy, co dzieje się w przypadku pojawienia się śnieżnej zimy.

Ekspert tłumaczył, że pokrywa śnieżna wpływa na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej i nie ma tu żadnej wątpliwości. Wszystko zależy jednak od grubości pokrywy śniegu.

-W przypadku zaśnieżenia promieniowanie częściowo dociera do modułu. Generacja energii pojawia się, ale nie w dużych ilościach. Jeżeli śnieg zaczyna się zsuwać, to wtedy diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest na ciepło, w efekcie śnieg zaczyna dosyć szybko zsuwać się z powierzchni modułu tym szybciej im większy jest ich kąt pochylenia. Śnieg generalnie nie ma tendencji do długiego zalegania na modułach fotowoltaicznych - tłumaczył Szymański.

Ekspert informował w komentarzu dla GLOBEnergia.pl, że na pracę modułów tj. produkcję energii, wpływają intensywne opady śniegu. Statystycznie w naszej szerokości geograficznej, przy obecnym klimacie, ma to bardzo małe znaczenie w porównaniu do rocznych zysków. Śnieg pojawiający się na panelach nie zmienia znacząco sytuacji prosumentów.

- Lipiec odpowiada za 14 -15 proc. rocznej produkcji energii elektrycznej. Z kolei śnieg pojawia się w miesiącach grudzień, styczeń, luty, które łącznie odpowiadają za ok 9 proc. rocznej produkcji, ponadto intensywne opady śniegu są w ostatnich latach epizodem w Polsce dlatego nie ma to większego wpływ w skali roku - tłumaczył ekspert.

Śnieg a stan technicznych mikroinstalacji

Właściciele paneli fotowoltaicznych wyrażają obawy o wpływ śniegu na stan techniczny instalacji fotowoltaicznych. Bogdan Szymański tłumaczył, że permanentne zacienienie jest niekorzystne, ale już sam śnieg ma korzystny wpływ na moduły, gdyż usuwa zabrudzania. Modułów nigdy się nie myje wczesną wiosną, gdyż opady śniegu w ciągu zimy domywają moduły. Jest to pozytywny aspekt opadów śniegu i jego wpływu na mikroinstalacje PV. 

Czy właściciel instalacji fotowoltaicznej musi reagować?

Czy właściciel instalacji fotowoltaicznej PV musi podejmować działania w związku z zaśnieżonymi modułami fotowoltaicznymi? Prezes SBF Polska PV przekonywał, że jeżeli dach nie jest płaski, który wymaga odśnieżania, to nie trzeba w żaden sposób reagować.

- Jeżeli już decydujemy się na odśnieżanie trzeba wiedzieć przede wszystkim jak odśnieżać. Robiąc to nieumiejętnie, można zrobić więcej szkody, niż pożytku np. rysując szkło na modułach. W przypadku farm PV czasami prowadzi się odśnieżanie, ale realizuje się je z pomocą specjalistycznego sprzętu i tylko gdy śnieg nie jest zmarznięty - wyjaśnia Szymański.

Bogdan Szymański zalecał, aby w przypadku zaśnieżonych mikroinstalacji fotowoltaicznych tylko poczekać, aż śnieg stopnieje. 

UWAGA! Nie wolno odśnieżać instalacji fotowoltaicznej, gdy śnieg jest zmarznięty, a na panelach widoczna jest pokrywa lodowa. Trzeba uważać, żeby nie zarysować szklanych powierzchni modułów, ponieważ bardzo łatwo można je uszkodzić, jeśli zrobi się to nieumiejętnie. W tej sprawie warto skontaktować się ze sprawdzonym instalatorem lub firmą zajmująca się takimi usługami.

Zobacz również