Panele fotowoltaiczne pojawią się na wiatach przystankowych w Warszawie

Na rozwiązania z dziedziny fotowoltaiki stawiają coraz częściej decydenci polskich miast. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie poinformował, że w 2022 roku na terenie stolicy Polski pojawią się kolejne wiaty przystankowe z panelami fotowoltaicznymi.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

ZTM w Warszawie w 2022 roku zainstaluje kolejne wiaty z panelami fotowoltaicznymi wykorzystujące energię słoneczną do oświetlenia ich wieczorem i w nocy. W Warszawie będzie już 20 tego typu zadaszeń.

- W nowym roku wiaty z panelami fotowoltaicznymi staną na dziewięciu przystankach: trzy na Woli – Deotymy 02, Park Moczydło 02 i Znana 01; dwie na Bemowie – Czumy 05 i Pl. Kasztelański 04 oraz po jednej na: Białołęce – Dąbrówka Szlachecka 02, Bielanach – Popiela 02, Ochocie – Dickensa 06 i Targówku – KS Polonez 03 - informuje spółka miejska. 

Pierwsze wiaty z instalacją fotowoltaiczną zostały ustawione już w 2019 roku na praskim i wawerskim przystanku Rzeszotarskiej 01 i Trakt Lubelski-Las 01. W latach 2020-2021 pojawiły się kolejne, min. na Pradze-Płd. – Perkuna 02, Rozłucka 02 i Szpital Grochowski 02 oraz dwie na pętli przy skrzyżowaniu ulicy Żupniczej i Podskarbińskiej czy też na Białołęce – Os. Derby 02 i Targówku – Niwa 02.

Wiata przystankowa z panelami fotowoltaicznymi fot. ZTM w Warszawie

Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na wiatach przystankowych pozwoli na pobieranie energii słonecznej i przekształcanie jej w elektryczną wykorzystywaną w wiacie, na przykład do oświetlenia tablic z informacją pasażerską. W wiatach przystankowych światło włącza się po zmierzchu i osiąga natężenie na poziomie 50 proc. Gdy ktoś wejdzie pod zadaszenie, wiata rozświetla się do pełnej mocy.

Na przystankach w Warszawie zostaną zamontowane tzw. wiaty seryjne, czyli estetyczne zadaszenia o prostej konstrukcji, chroniące przed warunkami atmosferycznymi, z dachem wykonanym z materiału umożliwiającego skuteczną ochronę przed nadmiernym ogrzewaniem. Przestrzeń pod zadaszeniami zostanie wyposażona w ławki i gabloty z informacją pasażerską.

Źródło: ZTM Warszawa 

Zobacz również