W ofercie sieci sklepów Ikea pojawiły się zestawy paneli słonecznych. Na razie jednak taka oferta będzie dostępna jedynie na rynku brytyjskim.

Sieć sklepów Ikea od lat słynie z zaangażowania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Na każdym etapie obrotu produktem – od produkcji, przez eksploatację na utylizacji skończywszy stara się ograniczać zużycie energii i negatywny wpływ na otoczenie. Od 2000 roku Szwedzki potentat meblowy inwestuje w odnawialne źródła energii. Jak dotąd posiada farmy wiatrowe w sześciu europejskich krajach, natomiast dachy jej sklepów i magazynów pokrywaja 340 tys. paneli fotowoltaicznych. Jak dotąd jednak, technologie odnawialne były jedynie wykorzystywane przez Ikea, nie pojawiły się dotychczas w sprzedaży
W miniony poniedziałek Ikea w Wielkiej Brytani wprowadziła do sprzedaży gotowe instalacje fotowoltaiczne. Panele dostarczane są przez chińską firmę Hanergy. Moduły będą miały moc 3,36 kW. Zestaw do sprzedaży zawierać będzie ponadto instrukcję montażu i porady dotyczące serwisowania. Całość kosztuje 5,7 tys. funtów.
 
Jak zaznacza Jason Chow z Hanergy rynek Wielkiej Brytani został wybrany jako pierwszy spośród Europy, ponieważ ocenia się, ze ma on największy potencjał. „Współpraca Hanergy z Ikea musiała dość do skutku. Planowaliśmy  ją odkąd nasze cele rozwoju i ochrony środowiska okazały się jednakowe.” – zapewnił Jason Chow.
Instalacje fotowoltaiczne sprzedawane w Ikea pomogą zaoszczędzić Brytyjczykom zmiejszyć rachunki za prąd nawet o 40%. Dzięki odpowiednim regulacjom prawnym część mieszkańców skorzysta z możliwości sprzedaży energii do lokalnej sieci energetycznej.

W Polsce Ikea jest właścicielem trzech farm wiatrowych. W czerwcu 2013, podczas otwarcia farmy wiatrowej w Rymanowie tak dyrektor sieci Ikea w Polsce – Evelyn Higler mówiła o planach firmy: „Celem Ikea jest też stałe ograniczanie wpływu na środowisko i większa dbałość o naszą planetę, aby wszystkim żyło się lepiej na co dzień. Planujemy więc kontynuować inwestycje, zarówno w energię odnawialną, jak i inne rozwiązania umożliwiające życie w sposób bardziej ekologiczny”

Źródło: Printed Electronic World, Rynek Energii Odnawialnej