JinkoSolar czyli jeden z największych światowych producentów modułów fotowoltaicznych, podpisała MoU z Shanghai Institute of Space Power-Sources. MoU- memorandum of understanding, czyli protokół ustaleń, to inaczej rodzaj umowy między stronami, które wyrażają chęć do zmierzania we wspólnym kierunku działania. Celem partnerów będzie wspólne rozwijanie bardziej wydajnych, tańszych i solidniejszych kosmicznych krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Inżynierowie będą również pracować nad rozwiązaniami lądowymi.

Technologia

Ta wysokowydajna technologia solarna wykorzystuje niedrogie płytki krzemowe, które są łatwe do produkcji na dużą skalę i mogą osiągnąć wyższy współczynnik konwersji. Ich konstrukcja jest bardziej solidna i wytrzymała, co chcąc nie chcąc jest konieczne w kosmosie.

Ze względu na niespotykaną wydajność, technologia może być również stosowana w innych zastosowaniach, takich jak pomocnicze jednostki napędowe w pojazdach, dachówki słoneczne, elektrownie, czy systemach inteligentnych sieci.

W tym momencie omawiana technologia jest na wczesnym etapie opracowania, więc wymaga rozwoju. To pole do działania JinkoSolar i Shanghai Institute of Space Power-Sources.


Forum Solar+ to wydarzenie poświęcone w pełni branży fotowoltaicznej i zagadnieniom magazynowania energii. To forum wymiany doświadczeń, analizy zmian prawnych, aktualne ceny, nowości technologiczne, konkretne porady dla inwestorów i instalatorów. Zarejestruj się bezpłatnie już dziś! 


O SISP

Shanghai Institute of Space Power-Sources czyli Szanghajski Instytut Kosmicznych Źródeł Energii jest kluczowym wojskowym instytutem badawczym ratyfikowanym przez Państwową Administrację Nauki, Technologii i Przemysłu dla Obrony Narodowej. Jest profesjonalnym instytutem badawczym kosmicznych źródeł energii podlegającym Szanghajskiej Akademii Technologii Spaceflight.

Główne obszary badawcze obejmują fizyczne i elektrochemiczne źródła zasilania, urządzenia do sterowania zasilaniem itp. Produkty SISP były szeroko stosowane w dziedzinie załogowych lotów kosmicznych, projektów eksploracji księżyca, satelitów, rakiet, pocisków, samolotów, statków morskich itp.

Współpraca

Współpraca JinkoSolar i Shanghai Institute of Space Power-Sources będzie nie tylko dobrym przykładem zastosowania kosmicznej technologii fotowoltaicznej, ale także stworzy nowe możliwości rozwoju chińskiego przemysłu fotowoltaicznego za granicą.

Według Dr Jin Hao, wiceprezesa JinkoSolar, strategiczna współpraca z Szanghajskim Instytutem ma ogromne znaczenie. W przyszłości firmy zamierzają nadal rozwijać współpracę, prowadząc branżę w stronę innowacji technicznych i zapewniając bardziej wydajne panele słoneczne z szerszą gamą opcji dla globalnych klientów.

Nie tylko krzem!

Zespół z amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej opracował nowy proces, który obniżyłby koszty produkcji bardzo drogich – i bardzo wydajnych – ogniw z arsenku galu. Koszt produkcji ogniw z arsenku galu powoduje, że technologia jest ograniczona do stosowania jedynie w statkach kosmicznych. Dzięki najnowszym opracowaniom wszystko może się zmienić! Ogniwa słoneczne z kosmosu – nadchodzą.

Źródło: Jinko, SISP, pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia