Wspólnota zamontowała 102 panele o łącznej mocy ponad 17 kW – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Fundusz wypłacił na realizację tej inwestycji ponad 90 tys. złotych, w tym około 40 proc. z tej kwoty jest dotacją, pozostała część to niskooprocentowana pożyczka – dodaje.

Energia jest wykorzystana do oświetlenia części wspólnych budynku takich jak kotłownia, piwnice, korytarze, ale także do zasilania pompy ciepła.

Panele fotowoltaiczne na dachu budynku wałbrzyskiej wspólnoty mieszkaniowej, źródło WFOŚiGW we Wrocławiu

Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku wspólnoty mieszkaniowej w Wałbrzychu, źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu

– Panele zamontowane zostały na początku czerwca, pełną opłacalność odczujemy za rok. Wspólnocie chodziło o obniżenie kosztów eksploatacyjnych – mówi Zdzisław Dertkowski z zarządu wspólnoty mieszkaniowej. – Część energii będzie oddawana do zakładu energetycznego i rozliczana na zasadzie saldowania energii – dodaje.

Przedstawiciele wspólnoty szacują, że oszczędności roczne w rozliczeniu energii wyniosą blisko 10 tys. zł, natomiast do powietrza trafi aż 13 ton CO2 mniej w ciągu roku – o ponad 13 ton.

WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln złotych na realizację programu PROSUMENT z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na tę kwotę składa się 16 mln zł pożyczki i 9 mln zł dotacji. O środki z programu PROSUMENT mogą wnioskować wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Pieniądze można przeznaczyć nie tylko na montaż paneli fotowoltaicznych, ale też na źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła, kolektory słonecznych, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogenerację.

Oprócz wspólnoty mieszkaniowej w Wałbrzychu środki finansowe pozyskały także spółdzielnie we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu i Jaworze. Nabór wniosków trwa do 31.10.2016 r., umowy będą zawierane z beneficjentami do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2017 r. Więcej informacji o programie na stronie internetowej WFOŚiGW we Wrocławiu.

Źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu