Hiszpańskie konsorcjum ULMA Agrícola i centrum badań Tecnalia opracowali nowy rodzaj paneli fotowoltaicznych dla szklarni, które mogą generować energię elektryczną bez negatywnego wpływu na uprawiane wewnątrz rośliny, zapewniając dodatkowo chłodzenie w lecie.
W dodatku nadwyżki promieniowania słonecznego mogą być kierowane do generacji energii elektrycznej w okresie letnim. System jest przeznaczony do wykorzystania rocznej oscylacji – zmian w wysokości drogi Słońca na niebie w ciągu roku. Fotowoltaika wykorzystująca soczewki optyczne zamiast mechanizmu śledzenia Słońca (ang. solar-tracking), generuje 15% energii elektrycznej więcej za pośrednictwem standardowego systemu fotowoltaicznego.
UMLA Agrícola prognozuje, że zakończy się ona podobnymi wynikami. Pierwsza faza badań wykazała pozytywne wyniki w zakresie jakości upraw i plonów. Testy odbywają się w szklarni o po wierzchni 400 m2 . W ramach tych badań monitorowano temperaturę, wilgotność i całkowite promieniowanie we wnętrzu budynku, a także promieniowanie czynne fotosyntetycznie (ang. photosynthetically active radiation PAR), które określa zakres światła wychwytywany przez chlorofi l roślin do procesu fotosyntezy.
To pasmo, o długości fali od 400 do 700 nm, należy w całości do pasma zdefiniowanego jako lekkie (380 do 740 nm), na które wrażliwe jest ludzkie oko. Choć nie wiadomo dokładnie, jak działa system optyczny na dachu szklarni, wydaje się, że wykorzystuje on zaskakująco trywialną technologię operującą na bardzo prostej zasadzie geometrycznej. Sądząc po zdjęciach, paski fotowoltaiczne biegną przez dach szklarni, z szerszymi lukami pomiędzy szybami. Podczas zimy, gdy słońce znajduje się na niższych wysokościach, soczewki przechwytują promieniowanie słoneczne i przekierowują je do paneli fotowoltaicznych oraz częściowo przez szybę. Latem promienie słoneczne bezpośrednio padają na panele fotowoltaiczne.
Choć nie jest to jednoznaczne, wydaje się oczywiste, że korzystne chłodzenie w okresie letnim, o którym jest mowa w projekcie, występuje ze względu na bezpośrednie zmniejszenie penetracji słonecznej (większość promieni słonecznych pada bezpośrednio na panele).
Łukasz Sojczyński
Źródło: www.gizmag.com