Ogromny park fotowoltaiczny w Dubaju, który zostanie uruchomiony w 2020 roku, właśnie wkracza w finałową fazę budowy. Podpisano kontrakt na zrealizowanie ostatniej części wielkiej inwestycji związanej z energetyką słoneczną, która dzięki zastosowaniu technologii koncentrujących promienie słoneczne będzie charakteryzować się dużym uzyskiem energii.

Park fotowoltaiczny na pustyni warty 13,6 miliardów dolarów

Niedawno podpisano 3,8 – miliardowy kontrakt na realizację ostatniej fazy fotowoltaicznego parku w Dubaju, nazwanego imieniem tamtejszego władcy – szejka Mohammeda bin Rashed Al-Maktouma. Projekt został rozpoczęty w 2013 roku, natomiast jego inauguracja planowana jest na 2020 rok. Łączny koszt inwestycji to 13,6 miliardów dolarów. Lokalne władze przyznają w wywiadach dla mediów, że kontrakt przyznano następującym przedsiębiorstwom: Shanghai Electric oraz ACWA Power Of Saudi Arabia.

makieta parku fotowoltaicznego w Dubaju; źródło: Solar Daily

Jak Zjednoczone Emiraty Arabskie radzą sobie z wyczerpywaniem się zasobów ropy?

W przeciwieństwie do Abu Dhabi również należącego do Emiratów Arabskich, Dubaj dokumentuje malejące zasoby ropy naftowej i w związku z tym ustanowił cel produkowania 75 procent energii z OZE do 2050 roku. Bardzo korzystne warunki do lokalizacji farm fotowoltaicznych oraz duże środki finansowe posiadane przez państwo ułatwiają realizację tego celu. Abu Dhabi, będące stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, obecnie buduje cztery elektrownie jądrowe. Każda z nich ma moc 1,4 MW. Pierwsza z nich zacznie funkcjonować w 2018 roku. Łączne koszty budowy elektrowni jądrowych będą wynosić ponad 25 miliardów dolarów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły zamiar zainwestowania łącznie 163 miliardów dolarów w projekty mające na celu zaspokajanie co najmniej połowy krajowego zapotrzebowania na energię za pomocą OZE.

 

Źródło: Solar Daily

Redakcja GLOBEnergia