PAS: Nowe propozycje uderzają w tych, którzy za namową rządu zdecydowali się na zmianę ogrzewania

Zgodnie z założeniami Tarczy Solidarnościowej każde gospodarstwo domowe będzie miało możliwość skorzystania z tańszej energii elektrycznej do poziomu zużycia równego 2 000 kWh. W przyszłym roku każda kilowatogodzina zużytego prądu powyżej tego limitu będzie obciążona wyższymi kosztami. Zdaniem PAS limit 2 tys. kWh powinien być podwyższony dla gospodarstw domowych ogrzewanych energią elektryczną.

Podziel się
Tarcza Solidarnościowa
Premier Morawiecki zaprezentował założenia tarczy solidarnościowej zapewniającą osłonę taryfową dla gospodarstw domowych. Osłoną ma być objęte zużycie energii na poziomie 2000 kWh/rok. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z więcej niż dwojgiem dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą będzie to 2600 kWh/rok. Więcej o nowym systemie wsparcia proponowanym przez rząd możesz przeczytać tutaj: Rząd zamraża ceny energii na 2023 rok. Znamy szczegóły.
Premier Mateusz Morawiecki ogłaszając Polski Ład zapowiadał powszechną promocję pomp ciepła. Niestety chęci promocji pomp ciepła nie widać w zapowiedziach nowego wsparcia dla odbiorców energii elektrycznej. Jak podaje na Twitterze Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), rząd dobije tych, którzy dali namówić się na pompy ciepła.
Polski Alarm Smogowy (PAS) apeluje do premiera Morawieckiego o objęcie ochroną gospodarstw domowych ogrzewających mieszkania energią elektryczną. Według szacunków PAS pominięcie tej grupy postawi w ciężkiej sytuacji milion gospodarstw domowych, których w najbliższym sezonie grzewczym może nie być stać na ogrzanie swoich mieszkań. Jaka jest propozycja PAS?
Zwiększenie limitu o 4 000 kWh
Polski Alarm Smogowy (PAS) proponuje zwiększenie limitu objętego osłoną dla tych, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania o dodatkowe 4000 kWh/rok. Zdaniem PAS, osłona taryfowa dla gospodarstw domowych do poziomu 2000 kWh/rok to zdecydowanie zbyt niski limit.
Przykładowo ogrzewanie 60 metrowego mieszkania w starym budownictwie może pochłonąć nawet ponad 5000 kWh/rok i jest to zużycie związane jedynie z ogrzewaniem.
Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego
Andrzej Guła dodaje, że pominięcie tej grupy spowoduje, że bardzo wiele osób, często emerytów, rencistów czy osób samotnych znajdzie się w bardzo ciężkiej sytuacji i stanie w obliczu mieszkania w nieogrzewanych pomieszczeniach.
Propozycje rządu nie są spójne z poprzednią polityką
Osoby, które zdecydowały się na zmianę ogrzewania na pompę ciepła mogą czuć się pokrzywdzone.
Propozycje rządu uderzają w te osoby, które skorzystały z namowy rządu i wymieniały stare kopciuchy na pompy ciepła w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Obecnie ta forma ogrzewania jest najtańsza ze wszystkich dostępnych na rynku.
Polski Alarm Smogowy (PAS)
Zdaniem PAS, wprowadzenie zmian z pominięciem tej grupy może spowodować nie tylko zatrzymanie programu Czyste Powietrze, ale również rezygnację przez osoby, które już pompy ciepła zainstalowały.
Jak powinno wyglądać wsparcie?
Organizacja ponawia również apel do premiera o uruchomienie powszechnego programu poprawy efektywności energetycznej polskich mieszkań, gdyż jest to jedyna skuteczna tarcza, która w najbliższych latach może ochronić gospodarstwa domowe przed skutkami kryzysu energetycznego. Niestety wciąż nie wdrożono niezbędnych reform w programie Czyste Powietrze i Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
Dodatek węglowy droższy niż cały program Czyste Powietrze
PAS wskazuje, że w ciągu czterech lat od uruchomienia programu Czyste Powietrze wydano na niego zaledwie 3,3 miliardy złotych, a w ciągu miesiąca na dodatek węglowy wydano już ponad 11 miliardów złotych. Lider Polskiego Alarmu Smogowego dodaje, że odpowiedzialna postawa rządu pozwoli nie tylko ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, ale też usunięcie przyczyny tego kryzysu, wśród których energochłonność i słaby stan energetyczny polskich domów odgrywają zasadniczą rolę.
Źródło: PAS, GLOBENERGIA
Polecane
Kto naprawdę otrzyma pełne 100% dofinansowania w programie Czyste Powietrze? Dochód to nie wszystko

Czyste Powietrze z nowymi zasadami – znamy limity dotacji
