Rynek pomp ciepła i fotowoltaiki w Polsce nieustannie pędzi do przodu.

Ilość zainstalowanych jednostek każdego roku wzrasta, a branża postrzegana kiedyś jako zaledwie techniczna nowinka, jest dzisiaj trwale związana z obrotami rzędu setek milionów złotych. Standardy ciągle rosną, a nowocześni inwestorzy cenią zarówno oszczędności płynące  z wykorzystania nowoczesnych technologii, jak i ich przyjazny dla środowiska wpływ. To system opustów spowodował, że tandem pomp ciepła i fotowoltaiki stał się nowatorskim rozwiązaniem na skalę europejską. Energia elektryczna z fotowoltaiki dzięki systemowi opustów –  może do nas wracać z sieci elektroenergetycznej wtedy kiedy jej potrzebujemy. Zasilając nią pompy ciepła otrzymujemy samowystarczalne budownictwo.

Forum Pomp Ciepła podczas Pasażu Energetycznego (fot. Globenergia)

Szczególnie dobrze wygląda to w liczbach. W Polsce, rok 2016 przyniósł rekordową liczbę instalacji pomp ciepła.  Według PORT PC w Polsce pracuje już ponad 136 000 urządzeń. Wśród nich królują powietrzne pompy ciepła, których sprawność w ostatnich latach znacznie wzrosła, a dzięki łatwej instalacji i małym wymaganiom dotyczącym warunków eksploatacji cieszą się coraz większą popularnością. To ciekawe urządzenia, które odzyskując ciepło z powietrza podgrzewają wodę na cele grzewcze. O ile w 2010 roku udział powietrznych pomp ciepła był na poziomie 25% to w 2016 osiągnął 45% całego rynku pomp ciepła. Rok 2017 potwierdza tylko ten trend. Powietrzne pompy ciepła można dopasować do każdego budynku, a atrakcyjna cena jest dodatkową zachętą dla inwestorów. Ich popularność zaczyna przebijać wersje gruntowe, które choć bardziej wydajne, wiążą się z większymi wydatkami inwestycyjnymi.

Forum Fotowoltaiki i Gromadzenia Energii SOLAR+ (Fot. Globenergia)

Fotowoltaika trwale zakorzeniła się w budowlanym krajobrazie Polski.

Widok modułów fotowoltaicznych zamontowanych na dachach mieszkań staje się coraz powszechniejszy, a zdecydowana większość osób posiadających takie instalacje jest zadowolona z ich wyboru. Wprowadzono systemem opustów a spadające ceny paneli i ich wzrastająca  moc powodują, że technologia ta jest w stanie ciągle generować dla jej posiadacza znaczne oszczędności.

Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce zaliczył rekordowy wzrost w 2016 roku. Zamontowano ponad 65 MWp nowych urządzeń. To niemal trzykrotnie więcej niż w 2015. Bardzo prawdopodobne, że kolejne lata przyniosą następne rekordy, a szybko ekspandująca fotowoltaika stanie się nieodzownym dodatkiem nowych, coraz bardziej energooszczędnych budynków.

Pasaż Eneregetyczny GLOBENERGIAStoiska eksperckie to okazja do spotkań i poznania nowości rynkowych.

Pasaż Energetyczny to odpowiedź na problemu tego szybko wzrastającego rynku.

Niestety, dobór i montaż zarówno pomp ciepła, jak i fotowoltaiki nie jest prosty. Kluczową rolę odgrywa w nim masa szczegółów, których gęsta sieć jest przejrzysta tylko dla doświadczonych instalatorów.Jak dobrać odpowiedni falownik? Jaka moc elektrowni fotowoltaicznej będzie dla mnie optymalna? Kiedy pompa ciepła jest sensownym wyborem i na którą z nich się zdecydować? Jak dobrze przygotować się do inwestycji?  Jakie są regulacje prawne?

W tej kwestii najlepiej zasięgnąć opinii ekspertów. Można się z nimi spotkać na stoiskach w PASAŻU ENERGETYCZNYM GLOBENERGIA 2018. W jego okolicy będą miały miejsce również inne wydarzenia związane bezpośrednio z rynkiem odnawialnych źródeł energii.

Wśród nich należy wymienić :

  • XI FORUM POMP CIEPŁA i TECHNIKI GRZEWCZEJ  – 28.02.2018
  • IX FORUM Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+  – 01.03.2018
  • Konkurs dla instalatorów „Dobre praktyki w dobrych rękach” –  finały 01.03.2018
  • Targi ENEX Nowa Energia, Kielce 28.02-01.03.2018

Pasaż Energetyczny Globenergia

Jest co zobaczyć, jest się o co pytać! Spotkaj się z nami podczas PASAŻU ENERGETYCZNEGO 2018!

Ważne linki:

Programy wydarzeń PASAŻ ENERGETYCZNY GLOBENERGIA
www.globenergia.pl/wydarzenia/

Targi ENEX
www.targikielce.pl/pl/enex.htm

KONTAKT:

Redakcja GLOBEnergia
tel/fax +48 12 654 52 12
marketing +48 602 562 245
redakcja@globenergia.pl

 

Redakcja GLOBEnergia