Okładka GLOBEnergia+ 10/2016W połowie września pojawiła się informacja, że polskie koncerny będą współpracować, aby stworzyć pierwszy polski samochód elektryczny, z którego to pomysłu wycofały się one jednak już dzień później. Okazuje się jednak, że w zaciszu biur projektowych powstaje koncept realizowany na tyle konsekwentnie, że daje duże nadzieje na spotkanie na drogach z polskim autem z silnikiem elektrycznym jeszcze w tej dekadzie. O projekcie rozmawiamy z Panem Romanem Kadlerem – Prezesem zarządu i Głównym projektantem w Varsovia Motor Company. Zastanawiamy się też, dlaczego samochody elektryczne zdobędą dużą popularność szybciej, niż moglibyśmy przypuszczać.

W tym numerze sporo o budownictwie pasywnym – specjalnie dla GLOBEnergii, wizytę na placu budowy największego na świecie kompleksu budynków pasywnych relacjonuje Pan Sławomir Rataj ze spółki Domy Czystej Energii. Jakie są założenia tego projektu i jak postępują prace nad nim? Vincent Callebaut – wizjoner, którego część projektów omawiamy w artykule, projektuje nie tylko budynki, ale całe osiedla, miasta – również pływające – jego prace są naprawdę innowacyjne! W wydaniu nie zabrakło również studium przypadku budynku pasywnego – Lu-teco, ale i innych obiektów wielkopowierzchniowych – systemu ogrzewania w dużym kompleksie gastronomicznym, jakim jest Malta Ski Poznań i termomodernizacji w budynkach użyteczności publicznej – w tym wypadku w szkołach i przedszkolach.

W połowie miesiąca podsumowujemy wizytę na targach POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu, przygotowujemy się do targów RENEXPO w Warszawie i wspominamy wiosenne targi ENEX w Kielcach. W radarze rynku jak co miesiąc – przegląd nowości, promocji i ciekawostek z branży.

Zapraszamy do lektury!


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj cały numer!

AppStore
  GooglePlay

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia