Turbiny wiatrowe integralną częścią drapacza chmur

Pearl River Tower w chińskim Kantonie (Guangzhou), to kolejny wieżowiec wzniesiony zgodnie z ekologiczną myślą technologiczną, co wpisuje się w aktualny trend zauważalny w wielu dziedzinach życia, od żywienia po budownictwo i architekturę. Architekci konkurują ze sobą w tworzeniu nowoczesnych, niskoenergetycznych budynków tzw. ZEB (ang. zero-energy building), maksymalnie wykorzystując dostępne rozwiązania w zakresie energii słonecznej, wiatrowej i in. a także technik pasywnych.

Właścicielem wieżowca Pearl Rover Tower jest China National Tobacco, a zaprojektowany został przez architektów z pracowni architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill. Budowa drapacza chmur wznoszącego się na 309,6 metrów, posiadającego 71 pięter i powierzchnię 214 100 m˛ zajęła prawie 5 lat i zakończyła się w 2011 roku. Projekt otrzymał został doceniony i otrzymał kilka nagród m.in. Gold Award of Green, Carbon- Lowering & Environmental Category (Złota Nagroda w kategorii Ekologii, Obniżenia Zużycia Węgla i Ochrony Środowiska). W założeniu ma być to budynek o 58% bardziej efektywny energetycznie niż konwencjonalne wieżowce. Przy jego projektowaniu zwrócono uwagę na najbardziej energochłonne elementy takich budynków jak np. wentylacja, klimatyzacja. Oświetlenie, sprzęt elektroniczny oraz użytkownicy powierzchni wytwarzają ciepło, którego nadmiar trzeba redukować przez większość dni w roku, nawet w chłodnym klimacie. Dla osiągnięcia oszczędności energii zgrupowano cele i zadania w cztery kategorie: redukcji, odzysku, pochłaniania i wytwarzania. (…)

Clipboard02
Rozwiązania architektoniczne i techniczne wykorzystane z powodzeniem w Pearl River Tower, to bez wątpienia przyszłość budownictwa wielko powierzchniowego. Nie zapewniają sięgnięcia ideału energoefetywności, jakim jest w zamyśle ZEB, czyli budynek energetycznie samowystarczalny. Jednak pozwalają na oszczędność energii, o której jeszcze dekadę temu, nawet nie myślano. Projektowanie i realizacja takich inwestycji pozwala wierzyć, że człowiek będzie dążył do przemyślanego i racjonalnego wykorzystania środowiska na potrzeby pozyskiwania energii.
Clipboard03

Źródła:
• www.thevitruvianomission.com
• www.gizmag.com
• money.cnn.com
• archrecord.construction.com
• materiały otrzymane z Antara Sp z o.o.
 
Magda Wojdyła    

Czytaj całość w GlobEnergia 3/2012