Pełne półki magazynów energii? Jakie magazyny energii wybierają prosumenci w Polsce?

Jak obecnie wyglądają realia inwestycji w magazyny energii w Polsce? Czy faktycznie wzrosło zainteresowanie magazynami energii, czy to tylko populistyczne hasło, które ma ukierunkować branżę i odbiorców w stronę nieuniknionych trendów? Ile trzeba czekać na magazyn energii? Pytamy polskich dystrybutorów i zbieramy opinie prosto z polskiego podwórka OZE.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej
Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Zainteresowanie magazynami energii - czy naprawdę rośnie?

Coraz częściej słyszymy, że rośnie zainteresowanie magazynami energii w Polsce. Z jednej strony te hasła nie dziwią - magazyny energii pozwalają na gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej, która jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii. Stają się też coraz bardziej popularne choćby ze względu na rosnące ceny energii oraz zmieniające się potrzeby rynku. W momencie, gdy zapotrzebowanie na energię jest większe niż jej produkcja, magazyny mogą udostępnić zgromadzoną energię, zapewniając ciągłość dostaw. Rosnące zainteresowanie takimi systemami wynika też z chęci ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zależności od paliw kopalnych. Z drugiej strony wielu inwestorów może odstraszać wciąż wysoka cena magazynów energii.

Na tym polu pojawił się jednak czynnik, który mógł wpłynąć na rosnące zainteresowanie domowym systemem gromadzenia energii. Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 roku wystartowała nowa odsłona programu Mój Prąd - Mój Prąd 4.0, która wprowadziła dofinansowanie do magazynów energii elektrycznej, magazynów ciepła i systemów zarządzania energią. W grudniu 2022 roku dofinansowanie na magazyny energii uległo podwojeniu i aktualnie wynosi aż 16 tys. zł. Wzrost zainteresowania magazynami energii dostrzegły firmy wykonawcze, które takich instalacji oferują coraz więcej. A jak zainteresowanie magazynami energii oceniają dystrybutorzy?

OKIEM DYSTRYBUTORÓW

Rosnące zainteresowanie magazynami energii w ostatnim czasie zaobserwowano w firmie KENO. Nie inaczej było w Corab S.A. 

Posiadanie magazynu energii staje się świadomą potrzebą coraz większej liczby użytkowników systemów fotowoltaicznych. Wzrost sprzedaży w 2022 roku, w porównaniu z 2021 rokiem był kilkudziesięcioprocentowy. Początek bieżącego roku pokazuje, że jest to już stała tendencja

komentuje dla GLOBENERGIA Przemysław Brzywcy, Dyrektor Pionu Segmentu Biznesowego CORAB S.A.

Zdaniem dystrybutora, niewątpliwie wpływ na wzrost zainteresowania magazynami energii ma program Mój Prąd 4.0. Kiedy zainteresowanie zaczęło rosnąć?

Jak zaznacza Bruk-Bet PV, sprzedaż magazynów energii na większą skalę rozpoczęła się od lipca 2022 roku. Początkowo - po zmianie systemu rozliczeń z systemu opustów na net-billing dystrybutor zaobserwował tak duże zainteresowanie magazynami energii ze strony zamawiających, że czas oczekiwania wynosił około trzech tygodni od zamówienia. Zbudowanie stanów magazynowych wymagało od dystrybutora nawet trzech miesięcy. Teraz sytuacja wygląda dużo korzystniej, bo magazyny energii są dostępne od ręki, a Bruk-Bet PV widzi duże zainteresowanie tymi urządzeniami.

Po połowie 2022 roku średnio co ósma instalacja fotowoltaiczna trafiająca z naszej dystrybucji na polski rynek była realizowana w połączeniu z magazynem energii. Z kolei co druga opierała się o falownik mogący w przyszłości obsłużyć bank energii

 dla redakcji komentuje Bruk-Bet PV

Dostępność magazynów energii 

Jak już wspomniano, rosnące zainteresowanie magazynami energii mogło przełożyć się na problemy z dostępnością. Jak więc obecnie wygląda kwestia dostępności magazynów energii u dystrybutorów? W Bruk-Bet PV od ostatniego kwartału 2022 roku prosumenckie magazyny energii dostępne są do sprzedaży „od ręki”. Również KENO będzie uważnie monitorować rynek, starając się utrzymać stan magazynowy pozwalający na szybką realizację zamówień w trakcie całego 2023 roku, co powinno znacznie skrócić czas oczekiwania na produkty względem roku 2022. Na tę chwilę firmie udało się zbudować odpowiednie stany magazynowe, które pozwolą zapewnić dostępność rozwiązań ESS na rynek europejski. Większość magazynów energii z portfolio, takich jak Pylontech, LUNA2000, SolarEdge, Lynx Home F, FoxESS, jest dostępnych od ręki. Wkrótce pojawią się również oczekiwane magazyny firmy BYD. 

Obecnie stany magazynowe zostały zapełnione, a więc KENO powinno w tym roku utrzymać niezbędne ilości, co znacznie skróci czas oczekiwania względem roku 2022 dla każdego produktu z portfolio

komentuje dla redakcji KENO.

W Corab sytuacja wygląda podobnie, a dostępność magazynów energii wiodących producentów: Sofar Solar, BYD, Sungrow czy Huawei stale się zwiększa, a gros urządzeń jest dostępnych od ręki.

W trochę gorszej sytuacji w kontekście dostępności są magazyny energii dla przedsiębiorców, które w wyniku gwałtownie rosnących cen energii również cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czas oczekiwania na magazyny komercyjne dla firm to nawet 1-3 miesięcy – w zależności od pojemności i komponentów wybranego systemu.

Średnia pojemność magazynów energii

Wiecie, jaka jest średnia pojemność kupowanych magazynów energii w naszym kraju? O to również zapytaliśmy. Zaprzyjaźniona firma wykonawcza zauważyła, że największym zainteresowaniem cieszą się magazyny energii o pojemności 5 kWh.

W Bruk-Bet PV największą popularnością również cieszyły się magazyny energii o pojemności 5 kWh, odpowiadające zapotrzebowaniu domu jednorodzinnego. Średnia pojemność prosumenckiego magazynu energii sprzedawanego w CORAB to około 7 kWh. 

W KENO pojemność sprzedawanych magazynów energii waha się w granicach 6-10 kWh. Dystrybutor zauważył też, że dzięki dobremu systemowi dofinansowań średnia pojemność magazynu energii w naszym kraju może wynosić nawet 15-20 kWh. 

Przypomnijmy, że dopiero od niedawna obowiązują korzystne przepisy dotyczące magazynów energii. Co ciekawe, zmiany wprowadziła Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, w której pojawił się następujący zapis:

W przypadku przyłączenia do sieci dystrybucyjnej mikroinstalacji z magazynem energii elektrycznej, do mocy zainstalowanej mikroinstalacji, o której mowa w ust. 8d4, nie wlicza się mocy zainstalowanej magazynu energii elektrycznej, (...)

Fragment art. 7 ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. 2022 poz. 2687).

Wcześniej moc mikroinstalacji fotowoltaicznej i magazynu energii się sumowała, co mogło mieć wpływ na wybory prosumentów, szczególnie tych, których mikroinstalacje fotowoltaiczne miały moc zbliżoną do mocy umownej lub po zakupie magazynu energii przeszliby na mniej korzystny współczynnik rozliczania energii w systemie opustów (współczynnik rozliczenia po przekroczeniu mocy 10 kW zmienia się z 0,8 na 0,7).

Czyżby zaczynała się era magazynów energii w Polsce? Jej rozwojowi na pewno w przyszłym roku jeszcze bardziej pomoże program Mój Prąd, a także system rozliczeń energii z fotowoltaiki - net-billing, który wspiera autokonsumpcję energii.

Źródła: własne, Dz.U. 2022 poz. 2687

Zobacz również