Czy perowskity już niedługo doczekają się przemysłowej produkcji?

Perowskity to struktury fotowoltaiczne, które mogą być przyszłością branży. Są cienkie i elastyczne, przez co można je nanosić na praktycznie każdą konstrukcję. Dodatkowo, mogą być produkowane przez odpowiednie drukarki, co pozwala na ich łatwe i tanie wytwarzanie. Niestety, jak każda nowatorska technologia perowskity mają też wiele wad. Ich efektywność konwersji jest znacznie niższa od tradycyjnych paneli. Co gorsza, okres życia tych struktur jest znacznie krótszy od krzemowych modułów fotowoltaicznych – zazwyczaj nie dobija nawet do 1000 godzin.

Nad poprawieniem efektywności perowskitów pracuje wiele jednostek badawczych. Kilka dni temu niemieckiej firmie Oxford PV udało im się pobić światowy rekord sprawności panelu krzemowo-perowskitowego.

Perovskite-silicon solar cell research collaboration hits 25.2% efficiency

Uzyskane przez nich urządzenie jest w stanie konwertować na prąd stały 27,3% padającego na nie światła. Rekord ten potwierdził Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE. To więcej, niż jest w stanie dać z siebie ogniwo krzemowe – tutaj rekord wynosi 26,7%.

Wynik został osiągnięty na miniogniwie o powierzchni 1 centymetra kwadratowego.

Zbudowane przez nich tandemowe ogniwo składa się z krzemowego panelu fotowoltaicznego, na który została nałożona przepuszczalna dla światła warstwa perowskitów. Obie powierzchnie światłoczułe są „nastawione” na inne długości fali świetlnej. W ten sposób wykorzystują większą część energii promieniowania świetlnego niż moduły krzemowe. Efektywność samej warstwy perowskitowej sięga około 17%.

Utworzona przez absolwentów uczelni Oxford University firma zamierza kontynuować poprawianie jakości produktu, który w najbliższym czasie ma przekroczyć 30% sprawności konwersji. Jednocześnie naukowcy pracują nad wdrożeniem swoich pomysłów do biznesu. Już obecnie trwa produkcja partii pilotażowych modułów o wymiarach 156×156 mm. W ten sposób zostanie wytworzone około 7 tyś. paneli fotowoltaicznych. Firma zdradza, że ich partnerem marketingowym jest duży dystrybutor fotowoltaiki. Jeżeli wszystko pójdzie po ich myśli, zostaną one wdrożone do przemysłowej produkcji już w 2020. Czy oznacza to, że już niedługo perowskity znajdą swoje miejsce na światowym rynku odnawialnych źródeł energii?

Źródło: www.oxfordpv.com

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia