W dniach 24 i 25 października w Hangzhou w Chinach odbędzie się konferencja: Od laboratorium do produkcji (Out of lab into production). Eksperci omówią oczekiwania rynku i wyzwania związane z tworzeniem linii produkcyjnych perowskitów. Zostaną także przeanalizowane możliwości i opcje dla samodzielnych modułów perowskitu oraz dla ogniw tandemowych perowskit-krzem. Wśród potwierdzonych mówców są GCL, Microquanta, EPFL, Solliance, PI Berlin, Oxford PV, Zhejiang University (Hang-zhou) i Chińska Akademia Nauk.

Rozwój

Rozwój perowskitowych ogniw słonecznych rozpoczął się 10 lat temu. Eksperci w krótkim czasie zauważyli bardzo dużą poprawę wydajności. W ciągu ostatnich trzech lat zaobserwowali również poprawę trwałości. Naukowcy wciąż szukają materiałów i technologii kapsułkowania, aby perowskity były wystarczająco stabilne i jednocześnie osiągały wysoką wydajność.

Michael van der Gugten, dyrektor ds. Sprzedaży i marketingu w Smit Thermal Solutions, jest przekonany, że ogniwa słoneczne perowskit osiągnęły dojrzałość i że są gotowe do przejścia od laboratorium do produkcji.

Mocno wierzę, że w ciągu dwóch lat pierwsze duże panele wejdą na rynek. Deweloperzy już czekają na rozwiązania do masowej produkcji – powiedział Michael van der Gugten w rozmowie z pv-magazine

Michael van der Gugten

Michael van der Gugten (z lewej) w rozmowie z pv-magazine

Wyzwania

Dużym wyzwaniem dla perowskitów jest ich trwałość. Kluczowym aspektem jest kapsułkowanie, by w trakcie produkcji do ogniwa nie dostała się wilgoć, która powoduje degradację.

Kolejnym wyzwaniem jest temperatura. W produkcji perowskitu należy wziąć pod uwagę, że temperatury muszą pozostać poniżej 150 stopni. W produkcji krystalicznej nie jest to ważne.

Wejście na rynek

Smit Thermal Solutions chce towarzyszyć firmom w rozwoju linii pilotażowych, inwestować w badania i rozwój oraz gromadzić doświadczenia. Jak twierdzi Michael van der Gugten przejście z laboratorium do masowej produkcji może nastąpić już w ciągu najbliższych dwóch lat. Na początku będzie się tym zajmować tylko kilka firm. Jednak kiedy produkcja się rozkręci i rynek wzrośnie, tamat stanie się interesujący dla wielu graczy.

Od laboratorium do produkcji

W dniach 24 i 25 października w Hangzhou w Chinach odbędzie się konferencja: Od laboratorium do produkcji. Eksperci omówią oczekiwania rynku i wyzwania związane z tworzeniem linii produkcyjnych perowskitów. Zostaną także przeanalizowane możliwości i opcje dla samodzielnych modułów perowskitu oraz dla ogniw tandemowych perowskit-krzem. GCL, Microquanta, EPFL, Solliance, PI Berlin, Oxford PV, Zhejiang University (Hang-zhou) i Chińska Akademia Nauk już potwierdziły swoją obecność. Smit Thermal Solutions oczekuje na konferencji od 150 do 200 osób.

Dokładny program wydarzenia możecie sprawdzić TUTAJ

źródło: pv-magazine.com

Redakcja GLOBEnergia