Perspektywy rynku PV w 2022 oczami eksperta rynku energii

Kto będzie w tym roku głównym inwestorem w fotowoltaikę? Czy i jak zmieniają się potrzeby odbiorców? Na pytania o perspektywy rozwoju rynku fotowoltaicznego w 2022 roku, zmiany cen energii i doświadczenia związane z rynkiem energii odpowiada Daniel Raczkiewicz ekspert rynku energii.

Podziel się
Co jest dziś głównym czynnikiem wpływającym na dynamiczny rozwój rynku PV w Polsce?
Podstawowym determinantem rozwoju rynku PV są ceny energii elektrycznej, gdyż to one mają bezpośredni wpływ na rentowność inwestycji. Jak wiadomo w ostatnim czasie ceny energii elektrycznej dynamicznie wzrosły. Średnia cena energii z dostawą w grudniu 2021 na rynku spot TGE wyniosła ponad 830 zł/MWh, natomiast kontrakty roczne BASE_Y na 2022 rok w szczytowym momencie osiągnęły poziom ponad 920 zł/MWh. Koszty dystrybucji energii również rosną, np. opłata rynku mocy wzrosła z 76,20 do 102,60 zł/MWh. To wszystko przełoży się na koszty zakupu energii przez odbiorców końcowych w kolejnych latach, a te, już w perspektywie najbliższych 2-3 mogą osiągnąć poziom nawet 600-800 zł/MWh.
Jakie są perspektywy rozwoju rynku w najbliższych latach?
Rok 2022 rozpoczynamy od konieczności dopasowania naszych modeli biznesowych do wyzwań związanych ze zmianami wynikającymi z nowego sposobu rozliczeń prosumentów, którzy byli dotychczas siłą napędową dla sektora OZE w Polsce.
Zmiany rozliczeń zdeterminują zmiany w grupie docelowej?
Tak, bo moim zdaniem teraz to biznes będzie przede wszystkim inwestował w energię ze źródeł odnawialnych i w inteligentne rozwiązania energetyczne, szukając w nich, zresztą słusznie, remedium na rosnące koszty zakupu energii. Ponadto coraz więcej firm będzie przechodzić na zieloną energię zgodnie z wymogami korporacyjnymi. Te dwa czynniki będą napędzały dalszy, coraz bardziej intensywny wzrost rynku fotowoltaicznym w segmencie B2B.
Co z klientem końcowym w tym roku?
W segmencie B2C nie spodziewałbym się dużych spadków. Branża PV broniąc zmian legislacji w zakresie prosumentów, zastosowała niepotrzebnie czarny przekaz, mówiący o tym, że po wprowadzeniu zmian, instalacje prosumenckie nie będą opłacalne, a ich stopa zwrotu wyniesie nawet 15 lat. Instalacje będą dalej opłacalne dla prosumentów, może nie w takim stopniu jak obecnie, jednakże dla tej grupy, będącej obecnie pod ochroną URE, wraz ze wzrostem cen energii w kolejnych latach, opłacalność instalacji fotowoltaicznych będzie coraz większa. Warto zauważyć, iż konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, co też potęguje zwrot w kierunku energii z OZE.
W przypadku klientów indywidualnych istotna będzie zmiana metodologii projektowania instalacji, tak aby profil produkcji energii był jak najbardziej dopasowany do profilu zużycia. Na popularności zyskają także narzędzia umożliwiające maksymalizację zużycia energii w modelu auto-konsumpcji, w tym m.in. magazyny energii, stacje ładowania aut elektrycznych, czy systemy do inteligentnego zarządzania zużyciem energii w cyklu dobowym.
Jak kształtują się potrzeby odbiorców, którzy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
Odbiorcy biznesowi i samorządowi, poza technologią, potrzebują dziś szerszego spojrzenia i kompleksowej oferty. Oczekują komplementarnych i dopasowanych rozwiązań. Elektrownie zlokalizowane na własnych nieruchomościach będą teraz konkurowały z rozwiązaniami typu on-site, czyli zewnętrznymi instalacjami, z których wytworzoną energię, dzięki usłudze bilansowania lub autokonsumpcji, spółki i samorządy będą wykorzystywać w swoich, często silnie rozproszonych punktach poboru.
Mówiąc o komercyjnych instalacjach zapewne będziemy oglądać przełom w samej realizacji takich inwestycji…
Zapewne tak. W takich scenariuszach coraz większą popularnością na rynku PV będą cieszyły się realizacje inwestycji w modelu Solar as a Service (dzierżawa instalacji) oraz w oparciu o umowy cPPA. Przewiduję, że dynamiczny rozwój nastąpi także w segmencie projektów farmowych o mocach od kilku do nawet kilkudziesięciu MW. Tutaj jednak istotnym problemem do rozwiązania jest dziś proces udzielania warunków przyłączenia do sieci OSD. Jak wynika z dostępnych danych, w aż 95% przypadków, OSD wydaje decyzje odmowne. Dlatego też projekty, które mają już wydane warunki przyłączenia, są teraz bardzo wysoko wyceniane, a wciąż rosnące ceny energii będą przyspieszać ich realizację.
Czy trudno będzie spełnić oczekiwania klientów?
Tak jak wspomniałem, w 2022 roku oraz w kolejnych latach należy się spodziewać dynamicznego wzrostu na rynku PV w segmencie B2B. Co za tym idzie, istotną rolę odegrają firmy dostarczające nie tylko technologię fotowoltaiczną, ale kompleksowe rozwiązania w zakresie transformacji i samowystarczalności energetycznej oraz redukcji śladu węglowego przedsiębiorstw. Dla Energynat Solutions, którego członkiem zarządu jestem od stycznia 2022 r. i naszych klientów to dobra wiadomość, bo od 2019 roku w ramach spółek z grupy Energynat budowaliśmy rozwiązania umożliwiające biznesowi i JST transformację energetyczną. Jesteśmy gotowi na zmiany, które nadchodzą. Już dziś mamy produkty i usługi, które spełnią oczekiwania nowego rynku, a do naszego zespołu dołączają kolejni eksperci rynku.

Z rynkiem energii jest Pan związany od blisko 15 lat. Dotychczas działał Pan w obrocie energią elektryczną, kreując innowacyjne rozwiązania w zakresie obrotu i bilansowania energii. Niedawno dołączył Pan do grona udziałowców i zarządu Energynat Solutions – spółki z grupy Energynat. Jakie wyzwania stoją przed Panem w nowej roli?
Dysponując bogatym doświadczeniem w segmencie obrotu i bilansowania energią elektryczną, moim zadaniem w Energynat Solutions jest przede wszystkim stworzenie i wdrożenie skutecznej strategii rozwoju firmy i jej oferty w obszarze transformacji energetycznej polskich firm i samorządów. Pamiętajmy, że dziś to właśnie biznes i jednostki samorządu terytorialnego najmocniej potrzebują efektywnych rozwiązań, które zabezpieczą je przed kolejnymi wzrostami cen energii.
Moje doświadczenie związane z rynkiem energii, przekładam na budowę zdecydowanie najbardziej kompleksowej na rynku oferty z zakresu transformacji energetycznej, począwszy od zaprojektowania, przez wykonawstwo po wdrożenie optymalnego modelu uczestnictwa w rynku energii – a także, co najważniejsze w końcowym rozrachunku – ogromne, często wielomilionowe oszczędności i przewidywalność kosztów prowadzenia działalności.
Gigantyczna transformacja energetyczna ruszyła na dobre. To nie rewolucja, ale ewolucja, przed którą nie ma odwrotu. Cieszę się, że mogę brać w tej zmianie czynny udział.
Dla kogo będzie dostępna taka oferta?
Ofertę kierujemy przede wszystkim do małych i średnich firm. Dużym przedsiębiorstwom oraz jednostkom samorządu terytorialnego oferujemy usługę transformacji energetycznej, mającej na celu przejście w 100 proc. na energię ze źródeł odnawialnych (OZE), gwarantującą, poza korzyściami finansowymi i bezpieczeństwem, znaczące ograniczenie śladu węglowego firmy i jej negatywnego wpływu na środowisko. Mamy gotowe i sprawdzone rozwiązania, bierzemy pełną odpowiedzialność za zaprojektowanie i wdrożenie kompleksowej strategii transformacji energetycznej.
Uzupełnieniem oferowanych przez nas rozwiązań technicznych są szyte na miarę, elastyczne modele zakupu i rozliczania energii w oparciu, m.in. o indeksy giełdowe. Nasza oferta usług dodatkowych to m.in. bilansowanie nadwyżek wyprodukowanej energii do innych punktów poboru, sprzedaż i odkup zielonej energii, optymalizacja profili zużycia oraz kosztów zakupu energii, przy wykorzystaniu modeli cPPA oraz mechanizmów giełdowych TGE.
Jak rozpoczynacie rok 2022?
Szczególnie cieszy nas fakt, iż wielu z naszych klientów biznesowych, dla których w ubiegłych latach zbudowaliśmy elektrownie o mocy kilkudziesięciu kW, już w 2021 roku zdecydowało się na kolejny krok, tj. rozbudowę swoich instalacji o dodatkowe kilkaset, a co niektórzy nawet o kilka tysięcy kW. W rozpoznającym się właśnie roku mamy zakontraktowanych wiele podobnych projektów rozbudowy instalacji biznesowych.
Bardzo ważnym elementem w strategii rozwoju spółki na lata 2022-2023 są także inwestycje we własne źródła wytwórcze. W planach mamy pozyskanie 40 MW projektów własnych, ale także przygotowanie oferty dla wytwórców i przemysłowych odbiorców energii elektrycznej. W ramach grupy pozyskaliśmy już 12 MW projektów, z których zielona energia popłynie do naszych klientów już za kilka miesięcy. W pierwszym kwartale nadchodzącego roku rozpoczynamy także realizację kolejnych innowacyjnych projektów dla samorządów, opartych o rozproszone źródła wytwórcze, które będą połączone w jeden samowystarczalny system energetyczny. Tego typu projekty w najbliższych latach będą dla nas priorytetem.
Materiał promocyjny
Polecane
Twoja instalacja PV się starzeje? Poznaj repowering – rozwiązanie, które ją odmłodzi!

Magazyn energii czy większa instalacja fotowoltaiczna? Co bardziej opłaca się w net-billingu?
