3 marca podczas wizyty Premiera Mateusza Morawieckiego i Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotra Woźnego zostały potwierdzone zmiany w programie Czyste Powietrze. Wizyta była okazją do tego, by zobaczyć jak program działa w praktyce.

Do tej pory w programie Czyste Powietrze przyznano dotacje w kwocie 1,2 mld zł.

Dla nas czyste powietrze nie ma ceny. Na program Czyste Powietrze będziemy kładli coraz większy nacisk, dlatego już inwestujemy w niego pieniądze z budżetu państwa i środki unijne”– mówił premier podczas wizyty w Skawinie

10 zmian w Czyste Powietrze

Jak podaje Kancelaria Premiera, wśród wprowadzonych zmian znalazły się:

  1. Uproszczone zasady przyznawania dotacji.
  2. Skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni.
  3. Uproszczony wniosek o dotację, zamiast tego będą oświadczenia.
  4. Możliwość składania wniosków online w serwisie gov.pl.
  5. Włączenie w program sektor bankowy, który jest źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego (pożyczki/kredyty).
  6. Włączenie w program Jednostek Samorządu Terytorialnego.
  7. Integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji do 5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania 2 osobnych wniosków.
  8. Poziom dotacji zostanie powiązany z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność.
  9. Dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła do 10 tys. zł. W przypadku osób uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania – do 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.
  10. Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i nawet zakończonych, czyli umożliwienie rozpoczęcia inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Źródło: Kancelaria Premiera

Redakcja GLOBEnergia