Właśnie odbywa się XXXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju, podczas którego omawiana jest przyszłość Europy wschodniej i środkowej. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, przedstawiciele firm zarówno globalnych jak i lokalnych, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów. W planach są sesje plenarne, wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty oraz prezentacje narodowe i regionalne.

Podczas forum, został też podpisany list intencyjny w sprawie współpracy Państwowej Grupy Energetycznej z KGHM Polska Miedź S.A. przy realizacji projektów fotowoltaicznych. W uroczystości wzięli udział także minister oraz wiceminister energii.

Dynamiczny rynek

Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającym się rynkiem OZE w Polsce. Być może już teraz, moc zainstalowana w polskiej fotowoltaice przekracza 1 GW! Polskie grupy zdają sobie sprawę, z pola do inwestycji jakie niesie ze sobą rynek! Podczas forum Grupy PGE oraz KGHM podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych. W uroczystości wzięli udział także minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceminister Krzysztof Kubów.

Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE, dlatego stanie się ona jednym z głównych obszarów inwestycji w elektroenergetyce – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski

Współpraca

Jednym z celów strategicznych KGHM jest zapewnienie w 2030 roku aż 50% energii elektrycznej ze źródeł własnych, w tym z OZE. Współpraca rozpoczęta PGE pozwoli na realizację jednego z najbardziej ambitnych zadań, jakie w ciągu nadchodzącej dekady staną przed spółką. Dołączenie do światowych liderów w dziedzinie korzystania z OZE zapewni efektywną kosztowo i przyjazną środowisku energię elektryczną napędzającą biznes.

Jesteśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia na polskim rynku OZE. Dzięki współpracy lidera sektora energetycznego w Polsce oraz potentata na rynku miedzi, jest szansa na powstanie kolejnych elektrowni fotowoltaicznych – mówił Prezes Państwowej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski

Ostateczny kształt współpracy pomiędzy PGE i KGHM Polska Miedź zostanie wypracowany w ciągu najbliższych miesięcy. Zespół projektowy dokona przeglądu gruntów i wytypuje najlepsze spośród nich pod inwestycje.

Cele

PGE planuje osiągnąć do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Przedsięwzięcie realizowane z KGHM, jak najbardziej wpisuje się w ten cel. Wpisuje się także w przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt ‚Polityki energetycznej Polski do 2040 r.’, który zakłada, że do 2030 r. moc instalacji PV w naszym kraju ma wynieść 10,2 GW, a w 2040 r. – 20,2 GW. Grupa kapitałowa PGE, będąca największym w Polsce przedsiębiorstwem energetycznym, chce przyczynić się do realizacji celów. Dzięki współpracy PGE z KGHM jest szansa na powstanie kolejnych elektrowni fotowoltaicznych. To kolejny impuls dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce!

Redakcja GLOBEnergia