PGE i LG budują energetycznego giganta. W Żarnowcu powstanie jeden z największych magazynów energii w Europie

Polska wchodzi na energetyczną mapę Europy z potężnym projektem. PGE i LG Energy Solution Wrocław rozpoczynają budowę gigantycznego magazynu energii, który może zmienić sposób zarządzania odnawialnymi źródłami energii w kraju. To inwestycja warta ponad 1,5 miliarda złotych.

Podziel się
- PGE i LG Energy Solution Wrocław budują w Żarnowcu jeden z największych magazynów energii w Europie, o mocy 262 MW i pojemności 981 MWh, który ma stabilizować system elektroenergetyczny.
- Projekt, warty ponad 1,5 mld zł, ma zostać ukończony w 2027 roku, a jego lokalizacja nie jest przypadkowa – Żarnowiec od lat pełni kluczową rolę w systemie energetycznym Polski.
- To część szerszej strategii PGE, obejmującej kolejne wielkoskalowe magazyny energii i mniejsze instalacje rozproszone, co ma wzmocnić krajową transformację energetyczną i zwiększyć efektywność OZE.
Przełomowa inwestycja na Pomorzu
Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę z LG Energy Solution Wrocław na budowę Magazynu Energii Elektrycznej w Żarnowcu. Obiekt o mocy 262 MW i pojemności blisko 981 MWh będzie jednym z największych w Europie i największym w Polsce. Jego zadaniem będzie stabilizacja systemu energetycznego – ładowanie w okresach nadwyżki produkcji energii z OZE i oddawanie jej do sieci, gdy zapotrzebowanie gwałtownie wzrośnie.
- Przygotowujemy się do rozpoczęcia budowy największej w Polsce i jednej z największych w Europie inwestycji z zakresu magazynowania energii. W Żarnowcu powstanie pierwszy, wielkoskalowy, bateryjny magazyn energii w PGE o pojemności ok. 981 MWh – tym samym wchodzimy w nową erę magazynowania energii w naszej Grupie. Zapewni on lepsze bilansowanie energii w sieci elektroenergetycznej poprzez oddawanie mocy do systemu w okresach zwiększonego popytu i jednocześnie niewystarczającej produkcji OZE, a pobieranie jej w chwilach nadprodukcji ze źródeł odnawialnych, pozwalając tym samym na efektywniejsze ich wykorzystanie. W praktyce oznacza to, że już za dwa lata podczas wieczornego wzrostu zapotrzebowania na prąd w Polsce będziemy mogli oddać do sieci czystą energię nawet dla 250 tys. gospodarstw domowych – mówi Dariusz Marzec, prezes PGE.
Żarnowiec – nowy hub energetyczny Polski?
Lokalizacja magazynu nie jest przypadkowa. Żarnowiec od lat pełni kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym Polski, m.in. dzięki elektrowni szczytowo-pompowej. Teraz, dzięki współpracy PGE z LG Energy Solution, region ten stanie się jeszcze ważniejszym ogniwem transformacji energetycznej kraju.
Po zakończeniu budowy, zaplanowanym na drugi kwartał 2027 roku, magazyn w Żarnowcu będzie gotowy do włączenia do krajowego systemu elektroenergetycznego. PGE już teraz posiada promesę koncesji na magazynowanie energii dla tego projektu oraz umowę przyłączeniową, co zapewnia jego sprawne wdrożenie.
Polska liderem magazynowania energii?
W projekt zaangażowane jest także LG Energy Solution Wrocław – największy producent baterii do pojazdów elektrycznych w Europie. Firma konsekwentnie rozszerza działalność w Polsce, inwestując nie tylko w produkcję akumulatorów, ale także w rozwój technologii magazynowania energii.
– Kiedy zaczynaliśmy produkcję baterii do samochodów elektrycznych w polskiej fabryce w Biskupicach Podgórnych od samego początku wierzyliśmy, że stanie się ona centrum produkcji akumulatorów na cały świat. Po tych 8 latach wiemy, że nasza inwestycja odegrała kluczową rolę i zaowocowała nie tylko wprowadzeniem do Polski najnowocześniejszej technologii, a także uczyniła Polskę europejskim liderem tej branży. Dzisiaj stawiamy kolejny krok w kierunku nowej strategii i nowych projektów – przygotowania infrastruktury dla polskich i europejskich systemów do magazynowania energii – podkreśla Jangha Lee, prezes LG Energy Solution Wrocław.
PGE od lat rozwija sektor magazynowania energii, posiadając już blisko 90% udziałów w elektrowniach szczytowo-pompowych. Grupa zarządza też bateryjnymi magazynami energii w Rzepedzi oraz na Górze Żar. Jednak to Żarnowiec ma być przełomem, który otworzy nowy rozdział w transformacji energetycznej kraju.
Wielka szansa dla polskiej energetyki
Jednocześnie PGE pracuje nad kolejnymi projektami – magazynem energii w Gryfinie (400 MW, 800 MWh) oraz budową 26 mniejszych, rozproszonych magazynów o mocach od 2 MW do 10 MW na terenie pięciu województw.
Projekt Żarnowiec to nie tylko krok w kierunku stabilizacji systemu energetycznego, ale także szansa na wykorzystanie polskiego potencjału w magazynowaniu energii na skalę europejską. Dzięki partnerstwu PGE i LG Energy Solution Polska może stać się jednym z liderów technologii magazynowania energii, co przybliża nas do niezależności energetycznej i skuteczniejszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Źródło: PGE