Jak opublikował Michał Kucaj, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej w PGE EO na swoim oficjalnym Twitterze PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, rozpoczęła pionierski program wykorzystania lidara horyzontalnego do optymalizacji działania farm wiatrowych. Wykorzystanie urządzenia ma pozwolić na podniesienie ich efektywności. Spółka prognozuje, że dzięki dokładnym danym i odczytom z urządzenia, produktywność elektrowni wzrośnie o 2-3 procent.

pge twitter
Lidar

Lidar to urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar. Różnica polega na tym, że zamiast mikrofal, wykorzystuje światło widzialne lasera. Nazwa pochodzi od angielskiego akronimu LIDAR, utworzonego od wyrażenia: Light Detection and Ranging. Urządzenia charakteryzują się wysoką rozdzielczością.

Zastosowanie Lidara, pozwoli na wykonanie precyzyjnych pomiarów na odległość nawet kilkuset metrów przed czołem turbiny. Eksperci PGE EO oczekują, że dzięki nowemu projektowi uzyskają bardzo szczegółowe dane pozwalające na weryfikację optymalnego ustawienia gondoli turbiny względem kierunku wiatru. Spodziewają się też, że uzyskane wyniki będą kluczowe dla podniesienia efektywności produkcji. Dodatkowo, pozwolą na zminimalizowanie obciążeń głównych komponentów wiatraka.

Wertykalne lidary często znajdują zastosowanie w okresie przygotowania inwestycji wiatrowych. Projekt PGE EO jest pierwszym przedsięwzięciem w Polsce, badającym zastosowanie lidarów horyzontalnych.

Lokalizacja

Urządzenie zostało zamontowane na jednej z turbin wchodzących w skład farmy wiatrowej Resko 1. Farma została wybudowana w ramach programu regionalnego dla rozwoju Pomorza Zachodniego. Jej moc zainstalowana wynosi 14,280 MW i składa się z 7 turbin wiatrowych typu G90 firmy Gamesa o mocy 2,040 MW każda. Zlokalizowana jest na terenie gminy Resko, w powiecie łobeskim, województwo zachodniopomorskie.

Elektrownia Wiatrowa Resko I, źródło: PGE

To już kolejna inwestycja PGE w rozwój farm wiatrowych. Niedawno Spółka zainstalowała innowacyjne rozwiązanie monitorujące ptaki na terenie swoich dwóch farm wiatrowych: Kisielice i Lotnisko, o czym więcej możecie przeczytać TUTAJ.

źródło: PGE 

Redakcja GLOBEnergia