PGE Energia Odnawialna uruchomiła dziś nową elektrownię fotowoltaiczną. Farma fotowoltaiczna zlokalizowana w Lesku w województwie podkarpackim ma moc 1 MW i została zbudowana z 3000 monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych o mocy 350 Wp każdy. Sprawność paneli kształtuje się na poziomie 18-20%. Powierzchnia farmy wynosi 2 ha.

Farma fotowoltaiczna w Lesku, źródło: PGE twitter

Plany na kolejne inwestycje

Jak zapowiada PGE, w tym roku zostaną uruchomione jeszcze trzy elektrownie słoneczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Jedna z farm fotowoltaicznych o mocy 1 MW powstanie w miejscowości Bliskowice w województwie lubelskim, a dwie w miejscowości Lutol w województwie lubuskim.

Farma fotowoltaiczna w Lesku, źródło: PGE twitter

Moc energii!

Jak na swoim twitterze podaje PGE, uruchomienie czterech jednomegawatowych instalacji fotowoltaicznych, których roczna produkcja wyniesie około 4000 MWh rocznie, pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 2700 gospodarstw domowych. Co więcej, PGE zapowiada, że planowane farmy to dopiero początek odnawialnych inwestycji PGE!

źródło: PGE twitter

Farmy fotowoltaiczne PGE

Aktualnie PGE posiada tylko jedną farmę fotowoltaiczną zlokalizowaną na Górze Żar, która składa się z 2400 paneli fotowoltaicznych, usytuowanych w 16 rzędach – każdy o mocy 250 W. Ich łączna powierzchnia wynosi 3,5 tys. m2. To najwyżej położona tego typu instalacja w Polsce!

Ogólnie Grupa Kapitałowa PGE zabezpieczyła już ponad tysiąc hektarów gruntów pod instalacje fotowoltaiczne. Największe projekty mają zostać zrealizowane w województwie lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim i zachodniopomorskimi. Grupa PGE podpisała blisko 100 umów o dzierżawę, zarówno z prywatnymi właścicielami, jak i jednostkami samorządu terytorialnego.

Źródło: PGE, twitter

Redakcja GLOBEnergia