PGE znalazła wykonawców pięciu nowych farm fotowoltaicznych

Łącznie, w 2022 roku PGE Energia Odnawialna (PGE EO) uruchomi dziewiętnaście farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. Spółka z grupy PGE rozstrzygnęła przetargi na budowę pięciu nowych farm fotowoltaicznych. Ich łączna moc ma wynieść 17 MW. Farmy fotowoltaiczne mają powstać w województwach wielkopolskim i lubuskim.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak podano na stronie spółki, inwestycje w farmy fotowoltaiczne zostaną uruchomione w połowie 2023 r. PGE EO wybuduje je na wydzierżawionych gruntach prywatnych. Wszystkie instalacje zostaną zbudowane z wykorzystaniem nowoczesnych modułów fotowoltaicznych o mocy minimum 500 W każdy. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.

Farmy fotowoltaiczne

Największą inwestycją będzie farma fotowoltaiczna PV Pasterzowice (powiat żagański) o mocy 8 MW. Następne, mniejsze farmy to: PV Krotoszyn (powiat krotoszyński) o mocy 5 MW, PV Ruchocinek (powiat gnieźnieński) o mocy 2 MW oraz dwie elektrownie PV Siedlisko 1 i PV Siedlisko 2 o mocy 1 MW każda (powiat nowosolski).

Farma PV o mocy 100 MW do końca 2023 r.

To kolejne inwestycje fotowoltaiczne PGE, które w tym roku zostały uruchomione lub rozstrzygnięte przetargi. Największym projektem jest instalacja o mocy 153 MW, która powstanie na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu. Składać się ona będzie z dwóch farm – PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2. Większa jej część (100 MW) zostanie zbudowana do końca przyszłego roku.

Pozwolenia na budowę na kolejne 260 MW

Łącznie, w 2022 roku PGE Energia Odnawialna uruchomi dziewiętnaście farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. W tym samym czasie spółka zamierza uzyskać pozwolenia na budowę elektrowni PV o łącznej mocy około 260 MW. W kolejnych latach, gdy ten proces przyspieszy, PGE będzie mogła rokrocznie ogłaszać przetargi na ponad 300 MW w energetyce słonecznej.

Zielona energia od PGE

Grupa Kapitałowa PGE szczyci się statusem największego producenta zielonej energii w Polsce. Grupa jest właścicielem 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrowni szczytowo-pompowych oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów OZE wynosi prawie 2416 MW.

Kto ma więcej fotowoltaiki - supermarkety Dino i Biedronka, czy PGE?

Grupa PGE realizuje wiele inwestycji w zakresie energetyki słonecznej. A jaka jest obecna moc w fotowoltaice, którą dysponuje PGE? Jak podaje Marek Józefiak - rzecznik prasowy Greenpeace Polska, Grupa PGE dysponuje mniejszą mocą fotowoltaiki niż supermarkety Dino i Biedronka. Według Marka Józefiaka, aktualnie dysponuje mocą 4,7 MW. Potencjały fotowoltaiczne Biedronki i Dino wynoszą odpowiednio 5,9 MW i 40 MW.

Źródło: PGE Energia Odnawialna S.A, Twitter

Zobacz również