W Europie Środkowej rozpoczęła się era połączonego cyfrowo, ekologicznego i zrównoważonego życia. Dzięki pierwszej w Berlinie dzielnicy smart city, 90 gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z prawie bezemisyjnego ogrzewania!
Firma Panasonic ogłosiła uruchomienie innowacyjnego, energooszczędnego projektu typu smart city – Future Living® Berlin. Uruchomiona pierwsza dzielnica smart city w Berlinie łączy w sobie ekologiczne aspekty zrównoważonego rozwoju z postępującą cyfryzacją społeczeństwa i życia. W ramach inwestycji zostały zastosowane wysokowydajne pompy ciepła powietrze/woda typu split, panele fotowoltaiczne oraz baterie akumulatorowe zintegrowane w inteligentny i wydajny system zarządzania energią.
Efektywne zarządzanie energią
Future Living Berlin to eksperyment przy tworzeniu najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych. Zastosowane w dzielnicy inteligentne systemy sterowania pozwalają na połączenie pracy pomp ciepła z innymi wydajnymi i ekologicznymi technologiami, na przykład panelami fotowoltaicznymi.
Jak wykazały symulacje przeprowadzone przez Panasonic wraz z wiodącymi uniwersyteckimi laboratoriami badawczymi, poprzez zastosowanie zoptymalizowanych i efektywnych energetycznie rozwiązań, możliwa jest poprawa zużycia energii nawet o 15%.

Realizacja prac przy dzielnicy smart, Źródło: flickr.com
Krok w stronę zrównoważonego rozwoju
Głównym komponentem energetycznym projektu Future Living Berlin są pompy ciepła powietrze/woda do celów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zasilane energią pochodzącą z 600 paneli fotowoltaicznych o mocy 195 kWp. Zastosowane w projekcie moduły wyróżniają się opatentowaną technologią silikonową, wyższym współczynnikiem temperaturowym oraz o 10% wyższą wydajnością od konwencjonalnych modułów. Producentem obu urządzeń jest firma Panasonic.
Oprócz tego, wśród mieszkańców promowane jest również współużytkowanie samochodów, czy też pralek.

Pierwsza dzielnica smart w Berlinie, Źródło: future-living-berlin.com
Zarządzanie w chmurze
Na zwiększenie wydajności pompy ciepła pozwala między innymi wbudowany moduł sieciowy do zarządzania z poziomu chmury obliczeniowej dla instalatorów. Dzięki temu została zwiększona niezawodność oraz redukcja emisji CO2, która wynika z możliwości przeprowadzania zdalnych wizyt serwisowych.
Wśród korzyści dla użytkownika urządzenia można wymienić możliwość korzystania z inteligentnej chmury serwisowej, która pozwala na monitorowanie zużycia energii i odpowiednie zarządzanie ustawieniami temperatury. To z kolei skutkuje zwiększoną wydajnością i komfortem.
Cyfrowa wygoda
Zaletą rozwiązań smart jest także cyfryzacja. Dzięki niej, z ogrzewaniem mogą zostać połączone choćby inne sprzęty domowe takie jak telewizory czy inteligentne głośniki stanowiące część ogólnej infrastruktury IoT. Cyfrowe rozwiązania są rozszerzane również o kolejne funkcjonalności w zakresie bezpieczeństwa, ochrony i inteligentnych budynków, które zwiększają ogólny komfort mieszkańców.
Źródło: Panasonic