Armenia ogłosi wkrótce przetarg na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 40-50 MW w pobliżu wsi Masrik w prowincji Gegharkunik. Według Tamary Babayan, Dyrektora Fundacji Energetyki Odnawialnej i Efektywności Energetycznej, wszystkie 40 firm, które uczestniczyły w styczniowym wydarzeniu Energy Week 2017 w Yerevan wyraziły chęć uczestnictwa w procesie przetargowym.

Projekt realizowany będzie w ramach programu, mającego na celu rozwój energetyki odnawialnej w Armenii, który wystartował w 2015 r. Sześcioletnim programem kieruje właśnie Fundacja Energetyki Odnawialnej i Efektywności Energetycznej, organizacja pozarządowa, której zadaniem jest ułatwienie inwestycji w efektywność energetyczną i energię odnawialną w Armenii. Wspierają go Climate Investment Funds, armeńskie Ministerstwo Energii i Zasobów Naturalnych, Bank Światowy i Azjatycki Bank Rozwoju.

Potencjał fotowoltaiki w Armenii

Potencjał uzysków energii z 1kW fotowoltaiki na przestrzeni roku w Armenii, źródło: Armenia Renewable Resources and Energy Efficiency Fund

Jak podano w komunikacje prasowym, rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze na ten rok – 2017 – a jej zakończenie i oddanie elektrowni do eksploatacji na rok 2020. Będzie to rok otwarcia pierwszej elektrowni fotowoltaicznej w Armenii!

Opracowano na podstawie: PV Magazine