Wiele firm posiada już swoje pojazdy elektryczne, a teraz przyszedł czas na pierwszą Skodę od naszego południowego sąsiada! Pierwsza w pełni elektryczna, zeroemisyjna i kompaktowa ŠKODA CITIGOe iV opuściła linię produkcyjną w bratysławskiej fabryce.

Elektryczna Skoda dostępna w Polsce!

W Polsce Skoda dostępna jest w dwóch wersjach: Ambition w cenie katalogowej 81 900 zł oraz Style w cenie katalogowej 89 900 zł. Producent w premierowej wersji oferuje dodatkowy rabat w wysokości 8 600 zł obowiązujący do 30 listopada 2019 roku. To obecnie najtańszy samochód elektryczny w Polsce.

Specyfikacja

Nowa Skoda jest wyposażona w silnik elektryczny o mocy 61 kW oraz akumulator litowo-jonowy o pojemności 36,8 kWh. Zasięg, który może pokonać CITIGOe iV dochodzi do 260 km. Maksymalny moment obrotowy samochodu wynosi 212 Nm i jest dostępny natychmiast od momentu ruszenia pojazdu. Skutkuje to bardzo dobrą dynamiką oraz mocą, pozwalającą na przyspieszenie od 60 do 100 km/h w ciągu 7,6 sek. oraz od 0 do 100 km/h w ciągu 12,3 sek. Maksymalna prędkość dla CITIGOe iV wynosi 130 km/h.

Nowa Skoda przeznaczona jest głównie do poruszania się po miastach. Jest zeroemisyjna i kompaktowa. Jej wymiary to 3597 mm długości i 1645 mm szerokości. Producent chwali si. że mimo niewielkich wymiarów, auto jest wyjątkowo przestronne. ŠKODA CITIGOe iV przeznaczona jest dla czterech osób i wyposażona jest w bagażnik o pojemności 250 l. Po złożeniu tylnich siedzeń, bagażnik można zwiększyć do 923 l. ŠKODA CITIGOe iV ma zamontowane światła do jazdy dziennej w technologii LED oraz zintegrowane kierunkowskazy.

Ambition i Style

W wersji Ambition wyposażenie standardowe obejmuje m.in.: asystenta pasa ruchu LANE ASSIST, automatyczną klimatyzację CLIMATRONIC, Radio Swing z Bluetooth, reflektory przednie ze światłami do jazdy dziennej LED, kabel do ładowania z domowego źródła prądu 230 V oraz gniazdo Type 2, które umożliwia ładowanie prądem przemiennym do 7,2 kW.

Wersja Style oferuje natomiast m.in.: 16-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, pakiet SUNSET z przyciemnianymi szybami bocznymi i szybą pokrywy bagażnika, trójramienną wielofunkcyjną kierownicę, oświetlenie wnętrza LED Ambiente, gniazdo CCS umożliwiające ładowanie prądem stałym do 40 kW oraz kabel do ładowania prądem przemiennym na stacjach ładowania do 7,2 kW.

Dotacje z FNT dla osób fizycznych

13 listopada 2019 roku do Dziennika Ustaw zostało wpisane Rozporządzenie
ministra energii z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu osobom fizycznym niewykonującym działalności gospodarczej i warunków rozliczania tego wsparcia.

Jak czytamy w tekście rozporządzenia, maksymalna wysokość wsparcia dla osoby fizycznej w jednym naborze wynosi 30% ceny nabycia, jednak nie więcej niż 37 500 zł, w przypadku zakupu pojazdu wykorzystującego do napędu wyłącznie energię elektryczną. Cena nabycia takiego pojazdu nie może przekroczyć 125 000 zł.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 27 listopada, ale na razie nie wiadomo kiedy dokładnie zostanie ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie.

Skoda z dofinansowaniem

Cena katalogowa Skody CITIGOe iV w wersji Ambition wynosi 81 900 zł, a w wersji Style 89 900 zł. Ceny nie przekraczają limitu wskazanego w rozporządzeniu. Po uwzględnieniu dofinansowania w wysokości 30% pojazd w wersji Ambition kosztowałby 57 330 zł, a w wersji Style 62 930 zł. To ceny, które w dużo większym stopniu mogą konkurować z autami spalinowymi i są zdecydowanie najtańszą alternatywą na polskim rynku.
Kiedy będzie pierwszy nabór? Na razie nie wiadomo, ale raczej nie możliwe by zdążyć z dofinansowaniem razem z promocyjną, premierową ceną obniżoną 8 600 zł,gdyż obowiązuje ona do 30 listopada.

Redakcja GLOBEnergia