Pierwsza pasieka Polenergii rozwijana jest na terenie wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych w gminie Sulechów. Pasieka może wyprodukować rocznie nawet do 400 kg miodu!

Jak podaje spółka, konstrukcje złożone z 30 tysięcy paneli PV o łącznej mocy 8 MW zajmują jedynie połowę całego ponad 16-hektarowego areału inwestycji Sulechów I, dlatego spółka podjęła decyzję o stworzeniu na obszarze farm tzw. miododajnych łąk kwietnych, które mogą służyć pszczołom.

O pasiece

Na terenie farmy fotowoltaicznej o szacowanej rocznej produkcji energii na poziomie 8,2 GWh, umiejscowiono 10 uli, w których latem może przebywać nawet 800 tysięcy pszczół, które łącznie mogą wyprodukować do 400 kg miodu rocznie – od 20 do 40 kg na każdy ul.

Opiekę nad dziesięcioma pszczelimi rodzinami sprawuje rodzinna firma Plon z Piotrkowa Trybunalskiego.

O farmie

Projekt Sulechów I składa się z ośmiu farm fotowoltaicznych, z których każda ma moc zainstalowaną na poziomie 1 MW. Obiekty zlokalizowane są w miejscowości Kruszyna, w Gminie Sulechów w województwie lubuskim. Budowa trwała od kwietnia do września 2019 roku. Szacowana roczna produkcja z farm wynosi 8,2 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 4,5 tysiąca gospodarstw domowych oraz pozwala na uniknięcie rocznej emisji 8 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Źródło: Polenergia

Redakcja GLOBEnergia