Pierwsza morska farma wiatrowa z łopatami w pełni nadającymi się do recyklingu!

Producent turbin wiatrowych, Siemens Gamesa pochylił się nad problemem recyklingu łopat turbin wiatrowych. Spółka po raz pierwszy dostarczyła turbiny wiatrowe wyposażone w łopaty, które w pełni nadają się do recyklingu. Turbiny zostały dostarczone do projektu morskiej farmy wiatorwej w Kaskasi w Niemczech. Technologię RecyclableBlade Siemens Gamesa wprowadził w ciągu 10 miesięcy. Wykorzystanie technologii łopat w pełni nadających się do recyklingu określa się mianem punktu zwrotnego w długoterminowej stabilności morskiej energetyki wiatrowej.

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Recykling turbin wiatrowych jest możliwy dzięki technologii ecyclableBlade. Ponowne wykorzystanie zużytych turbin wiatrowych i recykling łopat turbin na ten moment nie był możliwy. Komercjalizacja technologii łopat opracowanej przez Siemens Gamesa to przełomowa innowacja technologiczna. Technologia Siemens Gamesa RecyclableBlade została wdrożona w ciągu 10 miesięcy. We wrześniu 2021 r. wprowadzono technologię na rynek, natomiast w lipcu 2022 r. turbiny wykorzystano w projekcie RWE Kaskasi. Nowe, bardziej przyjazne środowisku łopaty wdrożono w imponującym tempie.

Do tej pory łopaty turbin nie były poddane recyklingowi. Zamiast tego szukano innych zastosowań dla zużytych łopat turbin.

“Ten kamień milowy stanowi znaczący wkład w osiągnięcie celu Siemens Gamesa, jakim jest posiadanie turbin w pełni nadających się do recyklingu do 2040 r. - komentuje Marc Becker, dyrektor generalny Siemens Gamesa Offshore.

Jak podaje CEO Siemens Gamesa Offshore, dzięki technologii RecyclableBlade spółka może stworzyć sprawną gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Wyjątkowe turbiny wiatrowe

Łopaty turbin wiatrowych składają się z kombinacji materiałów osadzonych w żywicy, tworząc mocną, sztywną strukturę. Wykorzystanie wiodącej na rynku technologii RecyclableBlade firmy Siemens Gamesa umożliwia pełne odzyskiwanie komponentów łopaty pod koniec okresu eksploatacji. 

Oddzielenie między innymi żywicy, włókna szklanego i drewna uzyskuje się poprzez zastosowanie łagodnego roztworu kwasu. Materiały mogą następnie trafić do gospodarki o obiegu zamkniętym, tworząc nowe produkty, takie jak obudowy do płaskich ekranów.

Zdaniem Svena Utermöhlena - dyrektor generalny Wind Offshore, RWE Renewables, testy w warunkach eksploatacyjnych pierwszych na świecie łopat nadających się do recyklingu na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi to znaczący krok w kierunku rozwoju technologii turbin wiatrowych.

Łopaty turbin wiatrowych nadające się do recyklingu

Turbiny na morskiej farmie wiatrowej RWE Kaskasi wyposażone są w nowe łopaty wiatrowe Siemens Gamesa B81 RecyclableBlades, każda o długości 81 metrów. Projekt RWE zlokalizowany jest 35 km na północ od wyspy Helgoland na niemieckim Morzu Północnym. Morska farma wiatrowa będzie się składać z 38 turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD. Farma wiatrowa będzie wytwarzać czystą energię odnawialną dla nawet 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych. Łączna moc wszystkich turbin wiatrowych wynosi 342 MW.

Technologia turbin wiatrowych

Technologia RecyclableBlade została opracowana w Aalborg w Danii. Łopaty wirnika zostały wyprodukowane w Hull w Wielkiej Brytanii. Gondole turbin wiatrowych wyprodukowano w Cuxhaven w Niemczech.

Zdaniem Marca Beckera, technologia RecyclableBlade pomoże ograniczyć wydobycie surowców. Pozwoli także na ponowne wykorzystanie surowców z łopat wiatrowych na rynkach wtórnych.

Źródło: Siemens Gamesa

Zdjęcie główne: RWE

Zobacz również