19 września na podziemnym parkingu Galerii Katowickiej została uroczyście otwarta uniwersalna, pierwsza taka na Śląsku, stacja ładowania samochodów elektrycznych w centrum handlowym. Inaugurację połączono ze startem GreenGooTM — aplikacji carsharingowej dla tego typu pojazdów.

fot. GreenGoo

Uniwersalny punkt ładowania i wypożyczalnia samochodów elektrycznych w Katowicach

Cztery miejsca postojowe dla samochodów elektrycznych, zlokalizowane na poziomie -3, wyposażone są w dwie podwójne uniwersalne ładowarki. Galeria Katowicka jest pierwszym śląskim centrum handlowym, które zdecydowało się na taki parking. Wraz z uruchomieniem stacji ruszyła także, pierwsza taka, platforma GreenGooTM – system elektromobilności umożliwiający wypożyczenie samochodów elektrycznych w usłudze carsharingu. Platforma, dostępna dla systemu android i IOS, oprócz umożliwienia wypożyczenia auta elektrycznego na minuty, ma również szersze funkcje – m.in. wskazuje najbliższe wolne miejsce ładowania czy pozwala na rezerwację ładowania nawet na 10 minut przed przybyciem. Jest też jedyną w Polsce umożliwiającą wypożyczenie samochodu Tesla S na minuty.

fot. GreenGoo

Tesla, BMW i inne atrakcje

Inaugurację stacji połączono również z eventem dla klientów – każdy chętny, w dniach 19 – 21 września, mógł usiąść za kierownicą elektrycznego BMW i3 lub Tesli S i porozmawiać z przedstawicielami marki. Można było też przetestować aplikację, zapoznać się z jej funkcjonowaniem.

Rynek samochodów elektrycznych to nasza przyszłość, lepsza przyszłość – z czystszym powietrzem, lepszymi osiągami i grubszym portfelem. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości ekologiczny transport, oparty w dodatku o współdzieloną mobilność, wydobędzie się z wąskiej niszy i stanie się mocną alternatywą dla tradycyjnych pojazdów. Właśnie w tym celu, w Galerii Katowickiej jako pierwszej, zainaugurowaliśmy projekt GreenGooTM, który ma przyczynić się do rozwoju infrastruktury dla samochodów elektrycznych, poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach oraz licznych udogodnień w codziennym życiu wielu osób – podsumowuje Krzysztof Gawałek, Prezes Zarządu Transporters SA.

fot. GreenGoo

 

Bezpłatne ładowanie samochodów do końca roku

Uniwersalna stacja ładowania pojazdów, uruchomiona pod Galerią Katowicką, do końca roku będzie bezpłatna dla wszystkich korzystających. Z początkiem 2018 planowane są opłaty za ładowanie samochodów „zewnętrznych” – użytkownicy carsharingu zapłacą tylko za wynajem samochodu na minuty — dla nich stacje będą bezpłatne. BMW i3, Nissan Leaf, Renault ZOE to koszt 0,99zł/minuta, natomiast „klasa premium” – Tesla S — to koszt 3zł/minuta.

Brak emisji spalin, niewielkie koszty eksploatacji oraz komfort jazdy to wyznaczniki samochodów z napędem elektrycznym. Punkt ładowania na parkingu naszej Galerii powstał właśnie z myślą o aktualnych, jak i przyszłych użytkownikach tego typu aut. Jak widać, ciągle poszerzamy nie tylko nasz tenant-mix, ale też staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i ekologii, co w mieście takim, jak Katowice, jest szczególnie istotne – mówi Joanna Bagińska, Dyrektor Galerii Katowickiej.

fot. GreenGoo

 

Redakcja GLOBEnergia